Nasilje v Iraku se tudi ta konec tedna nadaljuje. V napadu oboroženih moških v kraju Safijah v bližini Bagdada je v noči na soboto umrlo deset članov iraške družine, med njimi pet žensk in trije otroci. Iraška policija je v Bagdadu našla 14 trupel, na katerih so znaki mučenja, odkrili pa so tudi štiri obglavljena telesa. Na sodišču v Bagdadu so medtem na smrt obsodili ameriškega in pet iraških državljanov, ki so marca 2005 ugrabili tri romunske novinarje.

Po podatkih iraške vojske je v provinci Dijala v obstreljevanju med iraškimi uporniki ter ameriškimi in iraškimi silami življenje izgubilo šest upornikov in mimoidoča, v Bakubi sta v napadu oboroženih moških umrla dva civilista, v Samari je bil ubit trgovec, v mestu Divanija na jugu države pa so oboroženi moški streljali na tamkajšnjega učitelja.
Iz ameriškega veleposlaništva v Iraku so medtem sporočili, da je med obtoženimi za ugrabitev treh romunskih novinarjev tudi vodič in prevajalec novinarjev, ameriški državljan, 53-letni Mohamed Munaf, ki ga je ameriška vojska aretirala takoj po izpustitvi novinarjev tri mesece po ugrabitvi. Ugrabitelji so takrat zahtevali odkupnino in umik 800 romunskih vojakov iz Iraka.
Britanska vojska podprla Dannatta

Britanska vojska je izrazila podporo načelniku generalštaba britanske vojske, generalu Richardu Dannattu, ki je britansko politiko glede vojne v Iraku označil za naivno in se zavzel za čimprejšnji umik britanske vojske iz te države, piše britanski časnik The Times. Visoki predstavniki britanske vojske "resno podpirajo" Dannatta in menijo, da je skrajni čas, da se nadrejeni zavzamejo za britanske vojake, je še zapisano v časniku.
Dannatt je kasneje v intervju za BBC sicer pojasnil, da je z izjavo o čimprejšnjem umiku iz Iraka mislil takrat, "ko bodo naloge izpolnjene", s čimer se je strinjal tudi britanski premier Tony Blair. Po mnenju Blairovega predstavnika med premierom in vojsko ni prišlo do spora glede politike v Iraku, britanski komentatorji pa medtem trdijo, da predstavlja Dannattova izjava javno nasprotovanje Blairu.
Izjave 55-letnega Dannatta, da prisotnost britanske vojske v Iraku "poslabšuje varnostne razmere" so v Veliki Britaniji sprožile burne razprave o umiku britanskih sil iz Iraka. Dannatt je za nek britanski časnik tudi dejal, da so tujci v Iraku dobrodošli, če so vabljeni. "Mi pa nismo bili povabljeni. Leta 2003 smo jih razbili vrata."
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.