
Tako je društvo iraških džihadistov, ki je znano po snemanju svojih napadov na ameriške cilje v Iraku, na spletni strani sporočilo, da bodo Mohamedovi vojaki pretresli papežev prestol in njegovo državo. Skupina vse muslimane poziva, naj se maščujejo kristjanom in Židom, katerih vere so sovražne islamu.
Svoje grožnje z napadi na Rim in Vatikan je ponovila tudi skupina Džajš al Mudžahedin, kjer menijo, da izjave papeža niso bile neškodljive ali pomota, pač pa so bile dobro premišljene.
Papež obžaluje, ni pa se opravičil
Papež Benedikt XVI. se je med rednim nedeljskim blagoslovom prvič, potem ko so njegove besede o preroku Mohamedu in islamu povzročile bes muslimanov po svetu, pojavil v javnosti. Številni so zato menili, da je zdaj pravi čas za opravičilo, saj so pred tem v Vatikanu le objavili obvestilo, da sveti oče obžaluje, če je koga užalil.
Papež je res izkoristil priložnost in poskušal razjasniti ozadje besed, ki so med muslimani sprožile tako ogorčen odziv. Izrazil je globoko obžalovanje, ker so njegovo predavanje razumeli kot žaljivo.

Dejal je, da gre le za srednjeveški citat, ki nikakor ne odraža njegovega osebnega stališča. Na predavanju v Regensburgu naj bi poskušal muslimane povabiti k odprtem dialogu. "Upam, da bo to pomirilo duhove in razjasnilo pomen mojega govora, ki je bil – in še vedno je – odprto povabilo k dialogu in medsebojnem spoštovanju,” je razložil.
Papežev blagoslov je v živo prenašala celo katarska televizija Al Džazira.
Nuno ubili zaradi maščevanja?
V somalski prestolnici Mogadišu so neznani napadalci ubili italijansko nuno, ki je delala za neko humanitarno organizacijo, in njenega osebnega stražarja. Neimenovan somalski strokovnjak za islam je ob tem dejal, da je najverjetneje šlo za umor iz maščevanja. "Obstaja zelo velika možnost, da so ljudi, ki so ubili nuno, razjezile besede katoliškega papeža o islamu," je dejal. Vendar so v redu, ki mu je nuna pripadala, dejali, da ne vidijo razloga, zakaj bi bila dogodka povezana. "Nismo prejeli nikakršnih groženj, ki bi nakazovali povezanost. Gre za nevarnost, ki je del vsakdanjega življenja v Somaliji," je povedal neimenovani predstavnik.

Maroko je zaradi papeževih besed iz Vatikana odpoklical svojega veleposlanika, turški premier Tayyip Erdogan jih je označil za “umazane in bedne”, medtem ko je njegov zunanji minister Abdullah Gul Benedikta XVI. pozval, naj kljub grožnjam ne odpove potovanja v Turčijo. To je namreč izjemna priložnost za razvijanje dialoga med religijami, je prepričan Gul. Opravičilo je zahtevala tudi ena vodilnih šiitskih strank v Iraku, podobo so se odzvali verski voditelji v Iranu.

Po muslimanskem svetu so zaradi papeževe izjave potekali protesti in napadi na cerkve. Na Zahodnem bregu so v soboto zažgali pet cerkev, vendar le eno katoliško. Napadi so se nadaljevali tudi danes, ogenj so podtaknili v dve katoliški cerkvi.
Modrost proti skrajnostim
Ruski predsednik Vladimir Putin je izrazil upanje, da bodo imeli voditelji glavnih svetovnih religij dovolj moči in modrosti, da se bodo izognili skrajnostim v odnosih med verami. "Popolnoma razumemo, kako občutljiva so ta vprašanja, zato verske voditelje pozivamo k odgovornosti in zadržanosti," je dejal. Poglavar pravoslavne cerkve, ekumenski patriarh Bartolomej I. je prav tako opozoril pred dejanji, ki bi povzročili napetosti med verami.
KOMENTARJI (68)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.