Voditelji 21 držav Skupine za azijsko-tihomorsko gospodarsko sodelovanje (Apec) so na vrhu v Sydneyju podpisali sporazum o klimatskih spremembah in se zavezali k dolgoročnemu zmanjševanju toplogrednih plinov.
Sporazum, ki se med drugim zavzema za zmanjšanjem porabe energije za 25 odstotkov do leta 2030, je rezultat žgočih razprav med bogatimi državami in državami v razvoju glede smernic za boj proti podnebnim spremembam po izteku Kjotskega protokola.
Avstralski premier John Howard je sporazum označil za pomemben mejnik v smeri razumnega mednarodnega dogovora tako bogatih kot revnih držav. Po njegovih besedah izraža deklaracija o klimatskih spremembah, energetski varnosti in čistem razvoju resnost zahteve organizacije glede globalnega segrevanja ob zagotavljanju gospodarskega razvoja.
Okoljevarstveniki niso tako navdušeni. "Sydneyska deklaracija je samo odvračanje pozornosti od resničnih ukrepov za preprečevanje podnevnih sprememb," je dejala predstavnica Greenpeaca.
Podpisnice, med njimi tudi Kitajska, Japonska, Rusija in ZDA, se v sporazumu strinjajo glede nujnosti dolgoročnega prizadevanja za zniževanje emisij. Strinjajo se tudi, da "morajo vsi narodi, ne glede na stopnjo razvitosti v skladu s svojimi zmožnostmi in okoliščinami znižati izpuste toplogrednih plinov". S tem so podpisnice pritrdile državam v razvoju, ki poudarjajo, da je treba vse omejitve ključnih industrij uravnotežiti s potrebo po zagotovitvi gospodarske rasti, s katero se viša življenjski standard, za milijone ljudi pa predstavlja beg iz revščine.
Srečanje, ki se ga med drugim udeležujejo tudi ameriški predsednik George Bush, kitajski predsednik Hu Jintao in ruski predsednik Vladimir Putin, sicer spremljajo množični protesti. V središču mesta se je na protestih proti Bushu, iraški vojni, svobodni trgovini in za zmanjšanje misije toplogrednih plinov zbralo okoli 3000 ljudi, poroča nemška tiskovna agencija dpa. Med protesti je bilo aretiranih devet ljudi, dva policista pa sta bila ranjena.
KOMENTARJI (3)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.