Člani mednarodne iskalne ekipe, ki se trudi najti izginulo letalo družbe Malaysia Airlines na letu MH370, se ukvarjajo z mislijo, da morda iščejo na napačnem območju. Vsekakor je to možno glede na to, da so preiskali že dve tretjini območja in niso našli niti sledu o letalu.
Pred kratkim so zaznali nekaj signalov, ki bi jih lahko oddajali črni skrinjici, a tudi ti so zdaj že utihnili, saj se je življenjska doba baterije že iztekla.
Po navedbah malezijskega časnika New Straits Times naj bi bila na mizi znova teorija, da je boeing 777, ki je izginil 8. marca, pristal oziroma strmoglavil nekje drugje in ne v Indijski ocean.
''Ni nemogoče, da bi letalo lahko nekje pristalo, glede na to, da nismo našli niti kosa razbitin, ki bi ga lahko povezali za letom MH370,'' časnik navaja neimenovani vir.
''Po drugi stani pa je ideja, da bi neka država skrivala letalo, ki ga išče več kot 20 držav, skoraj absurdna,'' je dejal vir in nadaljeval, da je vsekakor možno tudi to, da je letalo pač strmoglavilo nekje drugje. Čeprav so izračuni in analize nakazale, da se je let končal na tem območju oceanu, je možno, da so se zmotili.
Kot je znano, letalo zdaj iščejo s posebno podmornico, ki zaključuje že svojo deveto misijo. Ker po temeljiti preiskavi ni še nobenih zaključkov, so vsi vpleteni v iskalno akcijo pod velikim pritiskom, kako naprej. Že zdaj pa je jasno, da gre za najdražjo iskalno akcijo v letalski zgodovini.
Iztekel se je 45-dnevni rok, zdaj so na vrsti tožbe
Malezijsko letalo je torej izginilo pred 46 dnevi. Gre za mejnik, saj se zdaj lahko v igro vpletejo odvetniki. Obstaja namreč pravilo, da morajo ameriški odvetniki počakati 45 dni od nesreče, nato pa lahko vzpostavijo stik s svojci umrlih v letalski nesreči. To zdaj pomeni, da lahko družine vložijo tožbe na ameriška sodišča zoper letalskega proizvajalca Boeing in od njega zahtevajo odškodnino.
A ta primer je seveda zelo poseben, saj ni razbitin. Kot navajajo pri CNN, je to podobno primeru umora, pri katerem ni trupla. Odvetnik specializiran za letalske nesreče Daniel Rose je za ameriški medij dejal, da ker ni črne skrinjice z informacijami, ker ni nobene razbitine, bo zelo težko dokazati upravičenost tožbe proti Boeingu na katerem koli sodišču v ZDA.
Kljub temu se že zdaj pripravlja vsaj en ameriški sodni primer zoper Boeing in družbo Malaysia Airlines. Odvetnica Monica Kelly je dejala, da je vložila zahtevo za dokumentacijo in druge informacije o letu. Kellyjeva je odvetnica Januarija Siregarja, čigar sin je bil na izginulem letalu.
Tožbe zaradi letalskih nesreč ureja montrealska konvencija. Ta določa, da lahko družine umrlih potnikov vložijo tožbe proti odgovornim družbam v državah, kjer je potnik kupil letalsko karto, v državah, kjer je sedež letalske družbe in v državah, kamor je bilo letalo namenjeno. Dejstvo pa je, da še tako visoka odškodnina ne more nadomestiti življenja.
KOMENTARJI (127)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.