Tujina

Nova vojaška strategija ZDA

Washington/London/Berlin, 21. 09. 2002 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Ameriški predsednik Bush je v kongres poslal novo strategijo nacionalne varnosti, ki predvideva odločnejše uveljavljanje položaja ZDA v svetu. Gre za skupek že znanih ukrepov, ZDA pa med drugim odstopa od dosedanje vojaške strategije zastraševanja ter predvideva preventivne vojaške akcije proti možnim grožnjam.

Strategija je agresivna do mednarodnega terorizma in vseh držav, ki bi si upale teroristom ponuditi zatočišče, predvideva preventivne vojaške ukrepe, zavrača uporabnost mednarodnih pogodb o neširjenju orožja za množično uničevanje in izraža odločenost, da morebitnim sovražnikom prepreči dohitevanje ZDA po vojaški moči.

Ameriški predsednik George Bush je v petek v kongres poslal novo strategijo nacionalne varnosti, ki je precej bolj agresivna od politike prejšnjega predsednika ZDA Billa Clintona, sicer pa predstavlja skupek že znanih odločitev administracije, ki so vnesle nelagodje in zaskrbljenost predvsem v vrste zaveznikov ZDA. Vsebuje pa tudi Busheve poglede na gospodarsko politiko, predvsem privrženost nižjim davkom na dobiček.

Za ZDA obstaja le en model uspeha

ZDA so odločene zaustaviti vsako sovražno državo, ki bi ogrožala ameriško vojaško premoč, kasneje pa se je moral tiskovni predstavnik Bele hiše Ari Fleischer močno potruditi z razlago, da Washington nima nič proti, če se vojaško utrjujejo ameriške zaveznice. Po pisanju časopisa New York Times je bila izvirna različica omenjene strategije, ki naj bi jo v glavnem oblikovala svetovalka za nacionalno varnost Condoleezza Rice, mnogo bolj arogantna do tujine, vendar naj bi jo nato predsednik Bush s popravki nekoliko omilil.

Gospodarsko povezovanje bodo ZDA uporabile za poudarjanje politik večje produktivnosti, trajnostnega razvoja in spodbujanja poslovnih vlaganj ter kapitalu prijazne davčne politike.

Dokument pravi, da obstaja le en model za uspeh držav - svoboda, demokracija in tržno gospodarstvo. 11. september pa je svet naučil, da lahko tudi šibke države, kot je na primer Afganistan, predstavljajo veliko grožnjo ameriškim nacionalnim interesom. Tarče ameriške politike tudi državni sponzorji terorizma, ki si prizadevajo priti do orožja za množično uničenje. Grožnje bodo odpravljali, še preden pridejo do ameriških meja, pri čemer bodo ZDA, če ne bo šlo drugače, ukrepale tudi same. Washington bo v skladu z novo strategijo tudi prepričeval suverene države, da sprejmejo in uveljavijo svoje odgovornosti glede terorizma.

V strategiji nacionalne varnosti je tudi zaveza pomagati revnim afriškim in drugim državam v boju proti aidsu in drugim nalezljivim boleznim ter pri odpravi revščine, denar pa bodo dobivale države, ki pokažejo napredek pri demokratičnih reformah. Še naprej bodo podpirali "zmerne in moderne" muslimanske države, čeprav mnogi komentatorji poudarjajo, da je prav podpora tem "zmernim" režimom v Egiptu, Savdski Arabiji in drugje sprožila sovraštvo zatiranih muslimanskih množic do ZDA.

Gre za velik odmik od politik prejšnjega predsednika

Clinton je bil zavezan mednarodnim pogodbam o nadzoru nad orožjem, Bush meni, da je sistem mednarodnih pogodb propadel, saj sta Irak in Severna Koreja kljub temu prišla do orožja za množično uničevanje.

Busheva strategija nacionalne varnosti se razlikuje od Clintonove. Clintonova administracija je poudarjala potrebo po odprtem mednarodnem finančnem sistemu s poudarkom na socialnih, okoljevarstvenih in delavskih vprašanjih, Bush pa si prizadeva za zmanjševanje davkov na dobiček. Clintonova strategija je bila utemeljena na zadrževanju morebitnih agresorjev, Bush sedaj zagovarja preventivne napade. Enak odnos ima tudi do drugih pogodb in sporazumov, kot sta Kjotski protokol in statut Mednarodnega kazenskega sodišča.

ZDA pripravljajo predlog za Nato

Kmalu NATO enote za hitro posredovanje?
Kmalu NATO enote za hitro posredovanje? FOTO: POP TV

Ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld namerava po poročanju ameriških televizij, ki navajajo zaupne vladne vire, prihodnji teden na srečanju zunanjih ministrov zveze Nato v Varšavi predlagal ustanovitev posebnih enot zavezništva za hitro posredovanje.

Enote, ki bi naj štele okrog 20 tisoč ameriških, kanadskih in evropskih vojakov, bi po ameriškem predlogu posredovale tudi zunaj meja zavezništva. V primeru, da bodo obrambni ministri zveze Nato Rumsfeldov predlog potrdili, ga bodo obravnavali na vrhunskem srečanju zavezništva novembra v Pragi.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10