Italijanski predsednik Sergio Mattarella je danes v Rimu dejal, da je v brodolomu več čolnov, ki so bili na poti iz Egipta v Italijo, umrlo več sto oseb. Matarella je Evropsko unijo pozval k premisleku glede svojih politik in stališč do bremen, ki jih v luči migrantske krize nosijo njene južne članice, potem ko se je "zgodila nova tragedija v Sredozemlju, v kateri je očitno umrlo več sto ljudi". Medtem je italijanska obalna straža sporočila, da o nesreči niso bili obveščeni.
O nesreči sicer danes poroča več tujih medijev. Ti poročajo, da naj bi se brodolom zgodil v nedeljo, prevrnili pa naj bi se štirje čolni, ki so bili prenatrpani. Utonilo naj bi več kot 300 ljudi, med njimi večina Somalcev. Po poročanju tujih medijev so doslej uspeli rešiti le 29 oseb, nekatere naj bi prepeljali na enega od grških otokov.
Prenatrpani čolni, na katerih naj bi bilo več kot 400 oseb, ki so bežali v Italijo, naj bi se prevrnili že v bližini egiptovske obale. Somalski diplomat v Egiptu je potrdil poročila o nesreči in dejal, da so jih o tragediji obvestili svojci migrantov. Ti so v nedeljo kar prek družbenih omrežjih širili informacije o brodolomu.
'Evropa ne bi smela graditi zidov'
Vodja italijanske diplomacije Paolo Gentiloni pa je v odzivu na novo tragedijo ob robu zasedanja zunanjih ministrov EU v Luxembourgu dejal, da nas brodolom opominja, da Evropa ne bi smela graditi zidov, temveč okrepiti prizadevanja za pomoč Afriki.
Kot je dodal, bodo ministri danes govorili tudi o predlogu italijanskega premierja Mattea Renzija, katerega bistvo je okrepitev sodelovanja z afriškimi državami s ciljem zajeziti tok migrantov, povečati nadzor nad tihotapci ljudi in izboljšati varovanje meja.
Še ena tragedija ob libijski obali: italijanska obalna straža rešila 108 prebežnikov
Medtem se je migrantska tragedija zgodila tudi ob obali Libije. Italijanska obalna straža je sporočila, da so na že napol potopljenem gumijastem čolnu odkrili šest trupel, rešili pa so 108 migrantov. Čoln je v nedeljo našla ladja Aquarius humanitarne skupine SOS Mediterranee. Eden od preživelih je posadki Aquarius dejal, da je bilo na čolnu, ki je proti Italiji odrinil iz libijske Sabrate, najmanj 135 ljudi.
Après seulement 9 heures de navigation, bateau plié en deux, plein d'eau, moteur hors d'usage. #TogetherForRescue pic.twitter.com/Iqpb8RVGG2
— SOS MEDITERRANEE FR (@SOSMedFrance) April 18, 2016
Združeni narodi so pred dnevi sporočili, da je po morski poti Evropo poskušalo letos doseči že 180.000 oseb. Od tega jih je skoraj 800 utonilo.
EU sicer zelo skrbi morebitno povečanje toka beguncev čez Sredozemlje, a rešitve za begunsko krizo je treba iskati tudi z državami izvora v Afriki in Aziji, je na današnjem zasedanju zunanjih ministrov EU v Luxembourgu. opozorila visoka zunanjepolitična predstavnica EU Federica Mogherini.
Danes sicer mineva ravno leto dni od najhujše migrantske tragedije v Sredozemskem morju, ko je pred obalo Lampeduse umrlo več kot 800 migrantov. Ob tem je Mogherinijeva dejala, da smo pred enim letom videli umirati ljudi, danes pa rešujemo življenja in se borimo proti tihotapcem ljudi. Mogherinijeva si je pred dnevi tudi sama ogledala potek pomorske operacije EU Sophia v Sredozemlju in takrat dejala: "Veliko smo naredili, a veliko je še pred nami."