Naša Zemlja je nastala zaradi Jupitra, ki je kmalu po svojem nastanku lomastil po sistemu in povzročil pravi kaos, pravi nova teorija. V večini drugih planetarnih sistemih so plinasti velikani blizu osrednje zvezde - denimo še bližje kot Merkur, ki je najbližji našemu Soncu.
Zakaj se naš Sončev sistem razlikuje od drugih, je dolgo časa begalo znanstvenike, zdaj pa so kot odgovor v reviji Proceedings of the National Academy of Sciences ponudili novo teorijo.
Jupitra je potegnilo v bližino Sonca, kmalu po njegovem nastanku. Med tem ko se je velikan premikal, je deloval kot rušilna krogla in uničeval manjše notranje planete, sta zapisala avtorja članka Gregory Laughlin in Konstantin Batygin.
Gravitacijska zmeda, ki jo povzročil Jupiter, ki se je nato vrnil v svojo orbito, je manjše planete v notranjem delu sistema porinila na različne orbite, ki se se križale. Tako je prihajalo do trkov.
''To je enako, kot ko se bojimo, da se bodo uničili sateliti v Zemljini orbiti. Delci bi se lahko nato zaletavali v druge satelite in zgodila bi se verižna reakcij. Naše delo kaže, da je Jupiter sprožil podobno reakcijo v solarnem sistemu,'' je razložil Laughlin. Ostanke planetov je nato potegnilo v Sonce.
Skalnata planeta kot sta Zemlja in Mars pa sta se oblikovala kasneje kot drugi planeti, črpati sta morala material, ki je še ostal. To pojasnjuje, da so planeti Merkur, Venera, Zemlja in Mars mlajši od zunanjih planetov, prav tako so manjši in imajo tanjšo atmosfero kot primerljivi notranji planeti v drugih planetarnih sistemih.
''Rezultati kažejo, da so se skalnati planeti oblikovali po Jupitrovi migraciji, ki je uničila prvotne planete,'' je dejal Batygin.
KOMENTARJI (42)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.