
Na ustanovnem kongresu so ustanovili stranko Iniciativa za demokratični socializem. Kot so zapisali v sporočilu za javnost, so bile do zdaj vse slovenske stranke zastopnice ene in iste frakcije, frakcije kapitala. Predsednika ne bodo imeli, pač pa je koordinator dela sveta stranke postal Luka Mesec.
''Zaradi tega je izkupiček po več kot dvajsetih letih in še toliko bolj v času krize katastrofalen. Ustanovljena stranka bo orodje za opolnomočenje vseh delovnih ljudi in sredstvo za spreobrnitev obstoječih razrednih razmerij moči,'' so dodali v sporočilu za javnost.
Zapisali so še, da organiziranost stranke temeljni na vključenosti vsega članstva v odločanje. Program pa temelji na gospodarskih ukrepih, okoljski preobrazbi in reformiranju nedemokratične Evrope. Strankin kratkoročen program gre v smeri socialističnega izhoda iz krize. Zavzemajo se za okrepitev javnih del, za energetsko obnovo stavb, in sicer v glavnem iz evropskih skladov, ter za krepitev industrijske politike, je povedal Mesec. V naštetem, zlasti v krepitvi javnih del, vidijo tudi možnost reševanja visoke brezposelnosti.
Dodali so, da je v imenu grške Sirize Iniciativo za demokratični socializem podprl njen predsednik Aleksis Cipras, pismo podpore so poslali tudi iz tretje največje nemške parlamentarne stranke - Die Linke. Podporo so izrazili še italijanski komunisti - Stranka komunistične prenove in Stranka italijanskih komunistov, Avstrijska komunistična partija in španska Združena levica, francoska Front de Gauche in finska Leva zveza.
Ustanovnega kongresa so se udeležili tudi predstavniki Stranke za trajnostni razvoj in Demokratične stranke dela, s katerima bo Iniciativa za demokratični socializem v koaliciji Združena levica nastopila na evropskih volitvah. Iniciativa za demokratični socializem se bo pridružila evropski družini socialističnih strank.
KOMENTARJI (289)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.