Šesto splošno stavko od februarja letos so pripravili, ker je grški parlament sprejel odločitev o zvišanju starostne meje za upokojitev na 65 let in znižanju pokojnin v povprečju za sedem odstotkov.
V 24-urni stavki sodelujejo uslužbenci ministrstev, občinskih uprav, bolnišnic, bank in sodišč ter tovarniški delavci. Pridružili se jim bodo tudi novinarji, zaradi česar je pričakovati informacijski mrk.
Stavka je že povzročila zastoje v letalskem, železniškem in ladijskem prometu. Kot poroča francoska tiskovna agencija AFP, so morali že odpovedati 80 mednarodnih in domačih letov, pri 110 letih pa je prišlo do zamud, saj so se današnji stavki pridružili tudi kontrolorji letenja. Prav tako ne vozijo vlaki, avtobusi, ladje pa so obtičale v pristaniščih. Grške oblasti naj bi turiste predhodno obvestile, da bodo trajekti začeli voziti šele v petek.
Današnja stavka je v veliki meri vplivala tudi na delo v javni upravi, bolnišnicah in podjetjih, ki so v državni lasti. Hkrati so sindikati, tako za javni kot zasebni sektor, za danes v Atenah in večjih grških mestih pripravili shode.
Na ulice se je tokrat odpravilo okoli 12.000 protestnikov, ki nasprotujejo dramatičnim gospodarskim reformam. Vendar pa po poročanju nizka udeležba na protestu kaže, da so ljudje že utrujeni od tovrstnih protestov. Število protestnikov je sicer približno enako kot na zadnjem protestu, ampak daleč od množičnih protestov, ki so potekali 5. maja.
To je že šesti večji protest v Atenah, odkar je vlada februarja napovedala ostre varčevalne ukrepe v boju proti finančni krizi. Kot je znano, grški sindikati vladi očitajo, da želi pod pretvezo boja proti finančni krizi "ukiniti socialno državo". Po njihovih napovedih naj bi večji protest danes potekal tudi v Solunu.
KOMENTARJI (25)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.