Dvodnevni vrh skupine G20 v Pittsburghu, na katerem so se zbrali voditelji gospodarsko najpomembnejših držav, so sklenili z izjavo, ki izraža načelni dogovor o omejitvah plač finančnim direktorjem, povečanju bančnih rezerv, odpravljanju neravnovesij in drugih ukrepih za preprečitev ponovitve krize.
Voditelji držav G20 so se tokrat zaradi krize, ki se je poglobila lansko jesen, sestali že tretjič. Novembra v Washingtonu je bilo vzdušje polno strahu in zmede, aprila v Londonu se še ni vedelo, ali bodo stimulacijski ukrepi delovali dovolj hitro, tokrat pa se že kažejo obrisi konca krize in okrevanja. Prvi dan vrha je prišlo tudi do spopada med policijo in protestniki, ki pa v petek niso več predstavljali večjih težav. Finančna kriza je povzročila tisoče milijard dolarjev škode in izgubo milijonov delovnih mest, zato nekaj jeze ni presenetilo.
Nova pravila do konca leta 2012
Ameriški predsednik Barack Obama je na novinarski konferenci dejal, da nikoli več ne smejo dovoliti, da bi peščica brezobzirnežev ogrozila celoten svetovni finančni sistem. "Če bodo predlogi G20 sprejeti, bodo naši finančni sistemi zelo drugačni in bolj varni, kot so bili tisti, ki so tako dramatično propadali lani," je dejal Obama. Vendar pa ostaja vprašanje, ali bodo predlogi sprejeti oziroma se bodo izvajali, saj G20 nima nobene zakonodajne moči. Nova pravila, ki so jih izrisali v sklepnem dokumentu, naj bi dokončno sprejeli in začeli izvajati do konca leta 2012.
Poziv, da si banke ustvarijo večje gnezdo rezerv za zaščito pred izgubami do konca leta 2012, so bankirji pozdravili previdno. Natančna razmerja med kapitalskimi rezervami in posojili naj bi bila določena do konca leta 2010. Problem za banke je v tem, da lahko zahteva po večjih rezervah prizadene njihove dobičke in na daljši rok vpliva na pocenitev njihovih delnic.
Napad na bonuse
Za ZDA malce bolj sporna zadeva so bile omejitve kompenzacij direktorjem finančnih podjetij. Za natančne številke je pritiskala Francija, na vrhu pa so potrdili nekaj bolj mlačnega. Sklepni dokument priporoča prepoved garancij bonusov za več let naprej, zmanjšanje kompenzacij, če ni rezultatov, plačevanje večjega deleža kompenzacij z delnicami podjetja in zmanjšanje deleža za bonuse od dobičkov, če imajo banke premajhen kapital. Obama je dejal, da bodo kompenzacije povezali z dolgoročno uspešnostjo in stopili na rep tveganjem zaradi pohlepa po hitrih dobičkih.
Dokument G20 poziva k sodelovanju med državami pri reformah finančnih regulacij. "Če bomo delali skupaj, potem bodo imele finančne ustanove ostrejša pravila proti tveganju in bodo vodena na način, ki kompenzacije povezuje z dolgoročnim poslovanjem ter večjo preglednostjo operacij," piše v sklepnem dokumentu, ki določa tudi, da bodo do sredine leta 2011 uskladili računovodska pravila za zmanjšanje stroškov večnacionalnih korporacij, do konca leta 2012 pa naj bi uredili tudi trg derivativov oziroma pogodb, ki se sklepajo mimo borz ali drugih posrednikov.
Gospodarstvo se stabilizira
Voditelji G20 so razglasili, da se svetovno gospodarstvo stabilizira, vendar pa obenem opozorili, da še ne bi smeli umakniti monetarnih in fiskalnih stimulacij, ki so pomagale umiriti krizo. Kitajski predsednik Hu Jintao je poudaril, da temelji gospodarskega okrevanja še niso trdni in da bo polno okrevanje počasen in mučen proces. Ponovno je pozval tudi k odločni zavrnitvi protekcionizma v vseh oblikah, kar je predvsem letelo na ZDA, ki so Kitajski pred kratkim odmerile visoke carine na uvoz poceni gum.
Podan je bil tudi poziv k bolj pravični razdelitvi glasov v IMF. Vendar pa sklepni dokument glede tega pravi le, da mora odražati relativno težo države članice v svetovnem gospodarstvu, kar se je bistveno spremenilo zaradi trdne rasti in dinamike nastajajočih trgov in držav v razvoju. Razvite države imajo sedaj okoli 57 odstotkov glasov v IMF, druge pa 43 odstotkov. Voditelji G20 so pozvali k spremembi razmerja za najmanj 5 odstotkov.
Starega sistema konec
"Stari sistem mednarodnega gospodarskega sodelovanja je končan. Od danes se začenja nov sistem," je v petek v Pittsburghu dejal britanski premier Gordon Brown in dodal, da bo skupina G20 postala glavna gospodarska organizacija na področju globalnega gospodarskega managementa. V Pittsburghu so se dogovorili, da bodo ključne teme svetovnega gospodarstva odslej obravnavali v okviru skupine G20 in ne več skupine G8.
Po navedbah neimenovanih virov iz francoske delegacije naj bi se tako voditelji G20 prihodnje leto dogovorili, kakšna naj bi bila nova arhitektura G20, kdo naj bi bil član skupine in kako pogosto naj bi se srečevala. Leta 2011 pa naj bi novo ureditev začeli izvajati v praksi.
KOMENTARJI (7)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.