
Ameriški vesoljski agenciji NASA je po dveh preložitvah v Cape Canaveralu na Floridi le uspelo izstreliti sondo New Horizons (Nova obzorja) na pot proti Plutonu. Sonda naj bi do od Sonca najbolj oddaljenega planeta potrebovala devet let, v tem času pa bo prepotovala šest milijard kilometrov dolgo pot, poročajo tuje tiskovne agencije.
Ambiciozno misijo proti najmanjšemu planetu našega Osončja, ki naj bi ponujala neprecenljiv pogled v njegove začetke, so zaradi močnega vetra prvič odpovedali že v torek, v sredo pa so tej odločitvi botrovale tehnične težave.

Sonda je opremljena s številnimi instrumenti. Eden izmed njih je ultravijolični spektrometer Alice, ki naj bi razkril sestavo planetove atmosfere. "Oko Ralph" bo služilo za kartografijo. 200 dni preden se bo sonda približala Plutonu, bo prve posnetke opravila tudi kamera Lorri. Po zatrjevanju znanstvenikov naj bi se Lorri odrezala bolje od vesoljskega teleskopa Hubble.

NASA se sicer z misijo na Pluton ukvarja že od 70. let minulega stoletja. Čas pa je tako pomemben tudi zato, ker se Pluton na svoji eliptični tirnici od leta 1989 oddaljuje od Sonca in se mu bo začel znova približevati šele čez več kot 100 let. Zaradi vse šibkejše sončne svetlobe površina in atmosfera Plutona postajata vse bolj mrzli.
Pluton je prvi planet, ki ga je odkril Američan - 18. februarja 1930 je to bil Clyde Tombaugh iz observatorija Lowell. Odkril ga je po naključju, zaradi napak v izračunih, ki so bili izdelani na osnovi gibanja Neptuna in Urana. Za pot okrog Sonca Pluton potrebuje 248 let. Površinska temperatura na planetu ni dobro znana, vendar se verjetno giblje med minus 230 in minus 200 stopinj Celzija. Njegova teža je samo dve tretjini Zemljine Lune, svetlika pa se 50.000-krat šibkeje kot recimo Mars.