Ruski premier Vladimir Putin je obtožil Washington vmešavanja v konflikt v Gruziji oziroma "njegovega orkestriranja" v korist enemu od ameriških predsedniških kandidatov, republikanskemu Johnu McCainu ali demokratskemu Baracku Obami. Kot je dejal v pogovoru za ameriško televizijsko hišo CNN, so ZDA opogumile Gruzijo, da je v začetku avgusta napadla Južno Osetijo. "Ameriški državljani so bili dejansko na območju konflikta. Delovali so v skladu z ukazi in edini, ki jim jih je lahko dal, je njihov vodja," je dejal. V Beli hiši so njegove trditve nemudoma označili zab neracionalne in neresnične.
Nekaj podobnega je na vrhu Šanghajske organizacije za sodelovanje v Dušanbeju povedal tudi ruski predsednik Dmitrij Medvedjev. "Dobro vemo, kdo je pomagal gruzijskim oblastem in jih spodbujal pri doseganju njihovih lastnih ciljev. To je nedopustno in se mora končati," je dejal. Članice organizacije (poleg Rusije še Kitajska, Kazahstan, Kirgizija, Tadžikistan in Uzbekistan) so podprle Moskvo "pri njenih prizadevanjih za vzpostavljanje miru in stabilnosti na Kavkazu".
Članice kluba sedmih najbogatejših držav G7 so ostro kritizirale rusko priznanje Abhazije in Južne Osetije, medtem ko v Belorusiji razmišljajo, da bi sledili ruskemu zgledu.
Evropska unija razmišlja o sankcijah
Predsedujoči zunanjim ministrom unije, vodja francoske diplomacije Bernard Kouchner je dejal, da EU razmišlja, da bi proti Rusiji uvedla sankcije ali kako drugače ukrepala. Ruski zunanji minister Sergej Lavrov je grožnjo zavrnil kot čustven odziv Zahoda na negativen razvoj dogodkov v Gruziji. "Gre za to, da so globoko razočarani, ker domači ljubljenček nekaterih zahodnih prestolnic ni izpolnil njihovih pričakovanj," je dejal.
KOMENTARJI (30)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.