
O tem poroča časnik The New York Times, ki se sklicuje ne zvezne uradnike in zasebne eksperte. Po njihovih besedah naj bi šlo za 'popolni preobrat' v filozofiji oblikovanja jedrskega orožja. Časopis piše, da so izdelovalci jedrskih bomb v preteklosti težili k uporabi najnovejših tehnologij in inovacij za izdelavo jedrskih konic, ki bi bile lahke, močne in majhne, tako da bi jih lahko čim več namestili na eno raketo.
Zdaj pa naj bi se orožarski zanesenjaki trudili oblikovati bolj robustno orožje, da bi se izognili negotovostim, ki jih je povzročala uporaba ne dovolj preizkušena visoka tehnologija.
Kot poroča časnik, naj bi raziskovalci v treh laboratorijih za raziskavo jedrskega orožja doslej porabili le 9 milijonov dolarjev za dizajniranje novih jedrskih glav. Program, ki vključuje manj kot sto ljudi, pa naj bi se še razširil in naj bi v naslednjih petih ali desetih letih dosegel vrh z novimi prototipi jedsrkih konic.
Dr. Harvey iz Zveznega urada za nacionalno jedrsko varnost pravi, da je del raziskav usmerjen tudi v večjo uporabo urana namesto plutonija, torej v proizvodnjo nekoliko 'čistejših' jedrskih bomb. "Eden izmed ciljev je končati program brez jedrskih poskusov," pravi Dr. Harvey. Drugi, neimenovani uradnik je to potrdil in dejal, da bi jedrski poskusi bili le 'zadnja izmed vseh možnosti' saj namerava sedanja administracija v Beli hiši nadaljevati z moratorijem na jedrske poskuse.
Kritiki načrtov trdijo, da bo preizkus delovanja novega orožja zahteval tudi podzemne jedrske poskuse, s čemer bi kršili moratorij, kar bi povzročilo, da bi tudi druge države, podpisnice moratorija, podlegle skušnjavi in začele s svojimi poskusi, kar pa bi v končni fazi ogrozilo ameriško nacionalno varnost.
Dr. Leonardo Mascheroni, nekdanji raziskovalec iz Los Alamosa, pravi, da bi novi program poleg jedrskih poskusov zahteval tudi bilijone dolarjev. Sam se zavzema za oblikovanje lažjih, a robustnih jedrskih konic, njihovo delovanje pa naj bi zagotovili z uvajanjem sistema 'majhnih' jedrskih eksplozij. Uvajanje tega sistema bi še vedno zahtevala revizijo sporazuma o prepovedi jedrskih poskusov, vendar bi prihranilo veliko denarja in 'političnih neviht', ki bi sledile poskusom revidiranja sporazuma o moratoriju.