Reševalci skupini, ki je bila po več dneh v jami povsem sestradana, zdaj prinašajo hrano in druge zaloge, jih pa skrbi možnost, da bi voda začela naraščati.
Do dečkov se je prebilo novih sedem potapljačev, med katerimi sta tudi zdravnik in medicinska sestra, piše BBC. Po desetih dneh so tako prvič deležni zdravstvene oskrbe.
Družine najdenih dečkov so kljub temu, da ostajajo številna vprašanja o tem, kako jih bodo dejansko rešili, presrečne.
Reševalci pa so precej bolj zaskrbljeni. Če se v teoriji sliši preprosto, da bi jih naučili potapljanja, so v praksi razmere v jami zelo neprimerne za potapljače začetnike, poroča BBC. Pot iz jame bi namreč vodila po ozkih hodnikih, kjer je vidljivost skoraj ničelna in zato bi bilo vse skupaj izjemno nevarno. Prav tako so po navedbah lokalnih oblasti otroci preveč oslabeli, da bi bili sposobni prestati usposabljanje in samo potapljanje.
A tudi alternativa, v jami preživeti še nekaj mesecev, ni prav mamljiva. Reševalci bodo v tem primeru morali v jamo prinašati hrano in zaloge, v jamo pa nameravajo poslati tudi zdravnike-reševalce, ki bi dečke zdravstveno oskrbeli. Resnejših zdravstvenih težav sicer nima nihče od ujetih.
Vodja reševalne operacije, guverner province Chiang Rai, kjer leži jama, Narongsak Osotthanakorn je povedal, da so danes vzpostavili telefonsko povezavo z najstniki v jami, tako da se bodo lahko prvič po desetih dneh pogovarjali s starši.
Zagotovil je, da bodo storili vse, da jih rešijo. "Prišli smo tako daleč. Nikakor ne bomo dovolili, da bi jih sedaj izgubili," je dejal. Časovnega okvira za reševanje niso postavili. Kot je pojasnil guverner, morajo biti stoodstotno prepričani, da bo reševanje varno.
Če se bo izkazalo, da reševanje s potapljači ne bo mogoče, obstaja tudi možnost, da bi zvrtali luknjo na stropu jame, skozi katero bi jih rešili. Lahko bi tudi počakali, da se voda umakne in bi nato sami odkorakali iz jame. Vendar pa je to manj verjetno, saj ta teden napovedujejo nove močne padavine.
Oblasti pravijo, da je sedaj prioriteta njihova rehabilitacija, preden bodo začeli zahtevno reševanje. Osotthanakorn sicer meni, da do končne rešitve mladih ne bodo minili štirje meseci.
Več kot sto kmetov z območja je sicer danes sporočilo, da so pripravljeni dovoliti, da bi vodo iz jame izčrpali na njihova polja in jim s tem uničili pridelek, če bi to omogočilo rešitev dečkov. Gre za območje okoli 2,2 kvadratna kilometra, kjer so večinoma riževa polja.
Vsi dečki so sicer člani lokalnega nogometnega moštva, najmlajši je star enajst let. Njihov 25-letni trener jih je večkrat peljal na ekskurzijo in zadnji takšen izlet se je končal z ujetništvom v jami.
KOMENTARJI (131)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.