Dve leti potem ko je Mednarodni konzorcij raziskovalnih novinarjev (International Consortium of Investigative Journalists – ICIJ) razkril številne podrobnosti o skritih finančnih poslih svetovne elite, ki se prek podjetij s sedežem v davčnih oazah izmika plačilom davkov, je danes luč sveta ugledal še drugi sveženj t. i. Panamskih dokumentov.
Informacije bodo svoje prave razsežnosti verjetno pokazale šele v prihodnjih dneh, tednih in mesecih, ko bodo dodobra analizirane, je pa že iz prvih razkritij moč opaziti, da je v dokumentih – teh je kar 2,5 milijona – znova omenjeno ime nogometnega superzvezdnika Barcelone Lionela Messija, pa tudi argentinske predsedniške družine in nekdanjega kuvajtskega visokega funkcionarja, ki je zlorabljal državni sklad socialnih pravic.
Messijevo podjetje ni bilo povsem neaktivno, kot je trdil
Potem ko je Španija že preiskovala Messija zaradi suma, da sta se z očetom prek davčnih oaz v Belizeju in Urugvaju izogibala plačevanju davkov v milijonskih zneskih, so Panamski dokumenti razkrili, da je Messi lastnik še enega offshore podjetja – Mega Star Enterprises, ki je locirano v Panami. Ko ga je ICIJ aprila leta 2016 povprašal o tem, je Messi dejal, da je podjetje popolnoma v mirovanju. A interna elektronska pošta, ki jo razkrivajo novi dokumenti, razkriva, da to ni povsem res.
"Podružnica v Urugvaju je potrdila, da stranka uporablja podjetje," je maja 2016 zapisal eden od zaposlenih v odvetniški firmi. Mossack Fonseca je julija 2016, ko je bil Messi uradno spoznan za krivega utaje davkov, obsojen na 21 mesecev pogojne kazni in oglobljen za 2,2 milijona dolarjev (1,9 milijona evrov), prenehala zastopati podjetje Mega Star Enterprises.
Sporne transakcije družine argentinskega predsednika
Elektronska pošta med družbo Mossack Fonseca in njeno urugvajsko podružnico septembra in oktobra 2016 razkriva tudi dogovarjanje zaposlenih o spremembi datumov na dokumentih, s čimer bi zakrili dejstvo, da so vedeli, da je podjetje Fleg Trading Co., ustanovljeno na Bahamih, v lasti družine argentinskega predsednika Mauricia Macrija.
Ta podatek so razkrili originalni Panamski dokumenti. Macrijev računovodja bi jim moral priskrbeti na roke napisan dokument iz leta 2016, ki bi ga datirali za več let nazaj, kar bi potrdilo lastništvo firme, a računovodja je ta predlog zavrnil kot zelo rizičen, saj bi strokovnjaki za pisavo ponarajen dokument lahko razkrili, česar pa si njegov klient "ne upa tvegati".
Novi dokumenti razkrivajo tudi, da Mossack Fonseca ni vedela za povezavo Macrija s še enim podjetjem – BF Corporation, ki je po poročanju argentinskih medijev v lasti Macrijevih bratov Mariana in Gianfranca. Mediji navajajo tudi, da so nemški tožilci argentinske oblasti leta 2016 opozorili na sumljivo poslovanje, v katerega je bilo vpleteno podjetje BF Corporation. Sumljive transakcije so se zgodile le nekaj dni pred prvim krogom volitev oktobra 2015, na katerih je bil Macri pozneje izbran za predsednika.
V dokumentih je omenjena tudi hči kazahtanskega predsednika in nekdanja namestnica predsednika vlade Dariga Nazarbayeva, ki preko podjetij v davčnih oazah skrivaj obvladuje tovarne sladkorja v domači državi, in dejstvo, da je Mossack Fonseca opravljala storitve za Israela Perrryja, izraelskega odvetnika, obsojenega zaradi prevar nad žrtvami holokavsta. Med njihovimi strankami pa so tudi potomci draguljarja Cartiera.
Med Slovenci omenjen mariborski podjetnik in lastnik savna kluba
Je pa panamska pošiljka s karibskega otoka Angvila naplavila tudi slovensko ime.
34-letni Mariborčan Dejan Šurbek je – sodeč po podatkih baze Gvin in Ajpesa – povezan z več kot deset podjetji, javnosti pa je zagotovo najbolj znan po klubu Marina v Ajševici pri Novi Gorici. Uradno gre pri klubu s 15 sobami za savnarski klub z erotičnim nabojem, očitke o prostituciji pa je lastnik že večkrat zavrnil. "Gostom ne bomo urejali prostitutk, ne smemo jih. To je prepuščeno gostom," je povedal za Dnevnik.
V začetku leta 2016 je Šurbek prek Mossack Fonsece odprl podjetje Benavis Inc. v Britanski Angvili. Šurbek je edini lastnik in direktor podjetja, ki je bilo ustanovljeno s kapitalom v višini 50.000 evrov. Osnovni vir sredstev so predstavljali poslovni dobički, Šurbek pa je pričakoval, da bo vrednost premoženja družbe znašala med 0 in 250.000 dolarji, piše v obrazcu za registracijo podjetja, ki ga je firmi Mossack Fonseco posredoval direktor Svetovalne skupine UPC Uroš Petrovič. Pri tem jih je, kot v drugih primerih izpred dveh let, opozoril, naj račun za storitve izda njena angvilska podružnica, saj bi v primeru računa s panamskega sedeža Mossack Fonseco moral plačati davek.
Šurbek je kolegom iz Oštra zatrdil, da podjetje Benavis Inc. nikoli ni bilo zares ustanovljeno in ker ni poslovalo, ga tudi ni prijavil finančni upravi, čeprav bi to moral storiti in bi ga na to morali opozoriti svetovalci. Ko je bil soočen z dejstvom, da je po zakonu dolžan prijaviti vsako tujo naložbo v podjetje, ne glede na to, ali posluje ali ne, je odvrnil, da tega ni vedel.
Mossack Fonseca je pri ustanovitvi podjetja v davčni oazi pomagala tudi več drugim Slovencem. Na primer Sergeju Racmanu, končnemu lastniškemu upravičencu podjetja South Europe Capirtal Inc. z britanskih Deviških otokov. Med sveže pridobljenimi dokumenti podjetja Mossack Fonseca je tudi obrazec za prijavo vira premoženja omenjene družbe, ki ga je Racman podpisal decembra 2016.
Šurbek je z Racmanom tudi neposredno povezan preko lastništva v hranilnici Lon, kjer se jima je očitalo nedovoljeno usklajeno delovanje. Kaže pa, da imata tudi sicer usklajene interese, oba sta že večkrat poskušala pridobiti koncesijo za igralnico na mejnem prehodu Vrtojba. Zaenkrat neuspešno.
KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.