Največji pospeševalnik delcev na svetu v Cernu je danes postavil nov svetovni rekord in s tem storil naslednji korak pri iskanju osnovne materije in raziskovanju nastanka vesolja, so sporočili iz Evropskega centra za jedrske raziskave (Cern).
Pospeševalnik Veliki hardonski trkalnik (LHC) je drug proti drugemu usmeril dva protonska žarka z energijo štirih teraelektronvoltov (TeV), energija skupno osmih TeV, ki se je sprostila ob trku, pa je nov svetovni rekord, prav tako je ta dosežek znatno povečal potencial pospeševalnika za nova odkritja.
V pospeševalniku protonske žarke pospešijo v nasprotne smeri skorajda do hitrosti svetlobe. Superprevodni magneti "upognejo" žarke tako, da tokovi delcev med seboj trčijo v štirih velikih komorah. V teh komorah so detektorji, ki omogočajo 3-D slike sledi subatomskih delcev, ki nastanejo pri uničenju protonov. Sledi se nato rigorozno preučuje, da bi odkrili nove delce ter določili njihovo gibanje in lastnosti ter s tem napredovali pri razumevanju materije. Veliki cilj Cerna v letu 2012 je, da potrdijo obstoj Higgsovega bozona, ki naj bi po teorijah materije razložil fizikalno količino mase.
LHC je dve leti gladko deloval pri trkalni energiji v višini sedmih TeV. Nato so se pri Cernu odločili, da energijo povečajo na osem TeV. "Čeprav je povečanje trkalne energije relativno skromno, vseeno pomeni povečanje potenciala za nova odkritja," so sporočili iz Cernu. Večja trkalna energija prav tako pomeni, da se bodo Higgsovi bozoni, če sploh obstajajo, lahko proizvajali v večjem obsegu.
LHC naj bi ostal v delovanju do konca letošnjega leta, ko bo zaradi vzdrževanja za dalj časa prenehal delovati. Spet ga bodo zagnali konec 2014, ko bo delce pospeševal z močjo 13 TeV, kmalu zatem pa bo dosegel svojo maksimalno moč 14 TeV.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.