Tujina

Nov rekord znanstvenikov v Cernu: rekordna trkalna energija

Cern, 05. 04. 2012 19.14 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Znanstveniki v Cernu so naredili naslednji korak pri iskanju osnovne materije in raziskovanju nastanka vesolja. Največji pospeševalnik delcev na svetu je namreč postavil nov svetovni rekord v moči trkalne energije.

Cern
Cern FOTO: Reuters

Največji pospeševalnik delcev na svetu v Cernu je danes postavil nov svetovni rekord in s tem storil naslednji korak pri iskanju osnovne materije in raziskovanju nastanka vesolja, so sporočili iz Evropskega centra za jedrske raziskave (Cern).

Pri trkih v LHC resda pride do visoke koncentracije energije, ampak v izredno majhnem obsegu. En TeV je namreč enak energiji gibanja letečega komarja.

Pospeševalnik Veliki hardonski trkalnik (LHC) je drug proti drugemu usmeril dva protonska žarka z energijo štirih teraelektronvoltov (TeV), energija skupno osmih TeV, ki se je sprostila ob trku, pa je nov svetovni rekord, prav tako je ta dosežek znatno povečal potencial pospeševalnika za nova odkritja.

V pospeševalniku protonske žarke pospešijo v nasprotne smeri skorajda do hitrosti svetlobe. Superprevodni magneti "upognejo" žarke tako, da tokovi delcev med seboj trčijo v štirih velikih komorah. V teh komorah so detektorji, ki omogočajo 3-D slike sledi subatomskih delcev, ki nastanejo pri uničenju protonov. Sledi se nato rigorozno preučuje, da bi odkrili nove delce ter določili njihovo gibanje in lastnosti ter s tem napredovali pri razumevanju materije. Veliki cilj Cerna v letu 2012 je, da potrdijo obstoj Higgsovega bozona, ki naj bi po teorijah materije razložil fizikalno količino mase.

Pospeševalnik je 27 kilometrov dolg predor v obliki obroča, ki se nahaja v bližini Ženeve na globini 175 metrov.

LHC je dve leti gladko deloval pri trkalni energiji v višini sedmih TeV. Nato so se pri Cernu odločili, da energijo povečajo na osem TeV. "Čeprav je povečanje trkalne energije relativno skromno, vseeno pomeni povečanje potenciala za nova odkritja," so sporočili iz Cernu. Večja trkalna energija prav tako pomeni, da se bodo Higgsovi bozoni, če sploh obstajajo, lahko proizvajali v večjem obsegu.

LHC naj bi ostal v delovanju do konca letošnjega leta, ko bo zaradi vzdrževanja za dalj časa prenehal delovati. Spet ga bodo zagnali konec 2014, ko bo delce pospeševal z močjo 13 TeV, kmalu zatem pa bo dosegel svojo maksimalno moč 14 TeV.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (19)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

mijavci
06. 04. 2012 06.37
+7
Glih pogruntal bojo kako je svet nastov ,pol bo pa vsga konc.
crnobrdci.prdci
06. 04. 2012 00.38
-1
a to so tisti znalci, ki so zadnjič prekoračili svetlobno hitrost, na koncu pa le stuhtali, da je pol stoletja nazaj nek Albert brez vsakega horunskega drkalnika imel prav, oni pa ugibajo in si izmišljajo rezultate, da bi izgledalo, kot da dejansko kaj delajo? carji!
Whitebeard
06. 04. 2012 02.23
+6
Niso prekoračili svetlobne hitrosti. Albert Einstein sicer ni trdil to kar večina ljudi misli da je rekel - torej, da nič ne more biti hitrejše od svetlobe. Rekel je, da nič kar je začelo potovati počasneje kot svetloba ne more potovati hitreje. Sicer je pa Einstein izrazil željo, da se v prihodnosti vse njegove trditve izkažejo za napačne. Do zdaj se vsako leto najdejo "geniji", ki skušajo dokazati, da je E=mc^2 narobe. Do zdaj brez uspeha... Aja, pa to ni bilo pol stoletja nazaj ampak okoli 100 let nazaj.
Jaanezek
05. 04. 2012 23.10
+5
Kaj če je naše vesolje tudi en preizkus?
Oleander
06. 04. 2012 00.07
+1
JezekTekaTeka32
06. 04. 2012 00.47
+1
WikiX
05. 04. 2012 22.59
+4
Mene tudi zanima, koliko energije dejansko porabi Cern, menda ne bodo trdili, da trkalnik poganja le nekaj nanometrov širok pas, po katerem pospešuejo protonovje. Ker so ti delci nepredstavljivo drobni, par teraelektronvoltov res ni ne vem kaj, ampak sam trkalnik je širok nekaj metrov, kam se izgublja pa preostala energija? Tudi ne razumem najbolje, kako ustvarijo vakum v tistih štirih trkalnih komorah, sploh če bi obstajali Higsi, mora biti vse prepojeno z njimi, celo trdni materiali, iz katerih je zgrajen trkalnik. Nikjer ne piše, da ne morejo obstajati delci, ki se gibljejo hitreje od svetlobe, Zemlja je ukrivljena, torej tudi prostor, v katerem izvajajo meritev, detektorji ne morejo izmeriti čas po vsej površini enako hitro, kakšne 3D simulacije potem rišejo računalniki, a to so kr neki verjetnostni preprezi skozi vnaprej programirano dogajanje? Brez zamere, tako bodo težko kaj odkrili, tudi če bi se zgodile anomalije, bodo računalniki to pobrisali, ker bodo "mislili", da gre za napako. Kako naj si stroj predstavlja nekaj, kar ni še nihče videl ali niti pomislil, da lahko obstaja? Zdi se mi, da bolj kot se zanašamo na stroje, bolj omejen postaja naš svet, iskreno upam, da še obstajajo kje kakšni nori znanstveniki, z drugačnimi pristopi. Mogoče bodo z neko silino energijo razdelli svet in našli tisti dve komponenti, iz katerih je ta sestavljen, ker če pogledamo holistično, celo vesolje ne more biti sestavljeno iz ene same snovi, drugače je ne bi mogli razdeliti vsaj na dvoje in potem tudi matematika ne bi mogla obstajati, recimo. Potem bi morali obrniti proces, čeprav se to zelo čudno sliši, ampak vesolje že obstaja kot neka tretja snov, torej bi morali močno zavirati, da bi videli, kako se je snov sploh nekje znašla, ne pa le v nedogled pospeševati.
indigokid
06. 04. 2012 07.49
+1
ampak zavirati stvari proti absolutni (ne relativni!) nični hitrosti je isto kot pospeševati delec :)
indigokid
06. 04. 2012 07.54
+1
jaz npr. verjamem, da materija sama po sebi sploh ne obstaja, nikoli ni in nikoli ne bo :) resnična je (oz. se zdi) samo zato, ker smo mi vanjo prepričani... tako da tudi ne more obstajati noben higgsov bozon, ali pa če vzamejo da je celotno "materialno" vesolje sam po sebi en velik higgsov bozon, svetloba je pa nekaj, kar ni del vesolja in prihaja od drugod :)
Agitator
06. 04. 2012 08.11
+1
En bol pameten kot drug... Preberite več znanstvenih knjig o tem in tam boste našli marsikateri odgovor, zaradi tistih, ki jih pa ne boste našli, pa postavljajo take trkalnike in druge laboratorije po svetu. Edina slaba stran tega je, da je to izreeedno drago...
WikiX
06. 04. 2012 09.14
Alan76, na srečo, ne razmišljam kot naše sodstvo, niti nisem napisal nič takega, kot si vseeno razbral iz mojega komentarja, je pa res, da se mi marsikaj ne zdi logično, za kar znanstvena skupnosti domneva, da je sveta resnica, ne da bi natančno razumeli vse posamezne pojme, na katerih temeljijo njihove ideje. Zagotovo morajo tam obstajati pametnejša bitja, kot smo mi na portalu, ki s komentarji ne zaslužimo ničesar. O procesorjih vem, da sem moral malo prej resetirati računalo in da je potrebnih kakšnih 900 korakov, da ga izdelajo, pri katerih je le med 10-20 postopki vseeno, kakšne materiale uporabijo ter da stane izdelava enega tranzistorja manj kot ena tiskana črka v časopisu. Torej postaja moderna znanost vse bolj odvisna od lastnih konceptov ter konstruktov in odkriva stvari, ki jih je ustvarila sama, vesolje pa ima to čudovito lastnost, da je v njem vse mogoče. Pri tem se mi zdi nelogično edino, kako lahko potem obstaja natančno takšno, kot dejansko je v tem trenutku.
Tonček Balonček
05. 04. 2012 22.34
-2
A bo potem treba prvo Mojzesovo knjigo (Genesis) spet na novo prevesti?
WikiX
05. 04. 2012 23.16
-5
Mene še vedno zanima, zakaj v Bibiliji piše, da je Bog postavil dve luči na nebo, manjšo, da nam sveti ponoči in "tisto" ta veliko, danam sveti podnevi. Zakaj je dodana omaloževalna besedica tisto, mar ne bi bilo dovolj napisati, ta veliko luč, a jih je bilo več, se je spreminjala?
funk
05. 04. 2012 20.41
-1
on_solid_ground
05. 04. 2012 19.58
+27
evo prebral sem...vse mi je jasno, kot beli dan
Ramzess
05. 04. 2012 19.48
+12
"Pri trkih v LHC resda pride do visoke koncentracije energije, ampak v izredno majhnem obsegu." To ni važno, v kvantnem svetu je majhno lahko veliko, obseg je rečativen, saj ni moč vedeti, kaj vse se dogaja ob tem, tam čas ne obstaja, ...vprašanje je kje se energija sprosti, oz. se bo sprostila.
shupak
05. 04. 2012 20.06
+1
trojnix
05. 04. 2012 21.16
+0
Agitator
06. 04. 2012 08.08
+0
Tuki so sami znanstveniki... Eni pa še pametnejši, da jih niti znanstveniki ne razumejo (al pa zdravniki...)