Sile, ki so zveste sirskemu predsedniku Bašarju al Asadu, so vdrle v obalno vas Baida in pobile najmanj 50 ljudi, poroča Sirski observatorij za človekove pravice. Številne so usmrtili z noži in pištolami. Med žrtvami so tudi ženske in otroci, nekaj trupel so celo zažgali.
Observatorij, ki ima sedež v Veliki Britaniji, dodaja, da bo, ko bo preiskava v vasi končana, število žrtev tega pokola večje od sto.
V omenjeni vasi so bili pred pokolom priča množičnim aretacijam moških, saj so se ti pridružili demonstracijam proti al Asadovemu režimu, še poroča omenjeni observatorij.
ZDA razmišljajo o oboroževanju upornikov
Poročila o pokolu sovpadajo z napovedjo, da ZDA razmišljajo o tem, da bi sirskim upornikom ponudile pomoč v obliki oborožitve. ZDA so temu prej nasprotovale, obrambni minister Chuck Hagel pa je po srečanju z britanskim kolegom Philipom Hammondom v Washingtonu potrdil, da ZDA znova razmišljajo o tej potezi. "Oborožitev upornikov je možnost," je dejal.
Hammond je ob tem dejal, da Velika Britanija do zdaj sirskim upornikom ni dobavljala orožja, vendar bi lahko to storila. "Možnosti, da bi opoziciji ponudili smrtonosno pomoč, nismo nikoli umaknili z mize," je dejal.
Tudi ameriški predsednik Barack Obama je med obiskom v Mehiki dejal, da ZDA nenehno premlevajo vse možnosti glede trenutnega položaja in najboljšega načina, da v Siriji pride do politične tranzicije.
Številni ameriški uradniki se vse bolj nagibajo k temu, da bi sirski opoziciji ponudili pomoč v obliki orožja, zavračajo pa možnost vojaškega posredovanja v državi. Nekatere ameriške zaveznice, kot sta Katar in Savdska Arabija, sirskim upornikom že dobavljajo orožje.
V zadnjih dneh se je pritisk še nekoliko povečal, saj so iz Sirije prišla poročila, da naj bi al Asadove sile uporabile živčni plin sarin. Tako je Obama pretekli teden obljubil, da bodo ZDA preiskale ta poročila, če se bodo izkazala za resnična, pa je napovedal korenito spremembo odnosa ZDA do sirskega vprašanja.
Hagel in Hammond sta sinoči dejala, da zdajšnji dokazi o uporabi omenjenega kemičnega orožja še niso zadostni, da bi zahtevali odziv mednarodne skupnosti. Sirska vlada je zanikala uporabo kemičnega orožja, pri tem pa dodala, da obtožbe Zahoda niso kredibilne.
Sirski spor traja že od marca 2011, do zdaj pa je zahteval že več kot 70.000 žrtev.
KOMENTARJI (53)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.