
50 strel vsako sekundo udari ob tla. To pomeni 4,3 milijona udarov vsak dan in skoraj 1,5 milijarde vsako leto. S pomočjo novega instrumenta znanstveniki na Mednarodni vesoljski postaji (ISS) skušajo opazovati in analizirati vsaj del teh strel.
Samo napravo so na ISS namestili že avgusta lani, vključuje pa fotometre, ki merijo dolžino strelnih bliskov, radijske antene, ki merijo statiko in detektor elektronov na podlagi gama žarkov. S pomočjo tega vsak dan spremljajo približno 50 bliskov dnevno, pri tem pa opazujejo kratke izbruhe gama žarkov, ki jih nekateri bliski oddajajo.

Gama žarki so sicer po navadi povezani z raziskovanjem eksplozij zvezd ali jedrske fuzije, znanstveniki pa so odkrili dokaze, da se bliski zemeljskih gama žarkov v atmosferi pojavijo vsaj 500-krat dnevno. Takšne zemeljske gama žarke so znanstveniki označili s kratico TGF (terrestrial gama ray flash).
"Samo dejstvo, da TGF obstajajo, je že samo po sebi presenetljivo," je dejal Doug Rowland, glavni raziskovalec in vesoljski fizik pri Nasi.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.