Severna Koreja je izvedla drugi jedrski poskus, izstrelila pa je tudi raketo kratkega dometa, je danes sporočila državna tiskovna agencija. Jedrski poskus je izvedla s podzemno eksplozijo bombe.
Japonska agencija za meteorologijo je ocenila, da je bil tokratni jedrski poskus štirikrat močnejši od tistega leta 2006, saj so zabeležili potres jakosti 5,3 stopnje po Richterju, leta 2006 pa 4,9 stopnje. Kot so pojasnili, se vpliv potresa podvoji z vsake 0,2 stopnje.
Osrednja severnokorejska tiskovna agencija je sicer sporočila, da je izvedba jedrskega poskusa ''del ukrepov za okrepitev jedrskega programa za samoobrambo''.
Severna Koreja je danes izvedla tri preizkuse raket kratkega dosega, poroča južnokorejska tiskovna agencija Yonhap. Še dva poizkusa naj bi izvedla, potem ko je izstrelila raketo zemlja-zrak kratkega dometa. Raketne preizkuse je izvedla po tem, ko je danes izvedla drugi jedrski poskus.
Tudi južnokorejska vojska je potrdila, da je Severna Koreja najprej iz izstrelišča Musudanri na severovzhodu države izstrelila eno raketo, nato pa iz izstrelišča Wonsan na jugovzhodni obali še dve raketi kratkega dosega.
Kitajska, največja zaveznica Pjongjanga, ki sodeluje tudi v šeststranskih pogovorih s Severno Korejo o njenem jedrskem programu, je sporočila, da "odločno nasprotuje" jedrskemu poskusu, ki ga je izvedla njena soseda. Kitajsko zunanje ministrstvo je v izjavi na svoji spletni strani še zapisalo, da je Severna Koreja jedrski poskus izvedla v znak kljubovanja mednarodni skupnosti in svojim lastnim zavezam za jedrsko razorožitev. Severno Korejo tudi poziva, naj se izogiba dejanjem, s katerimi zaostruje napetosti, ter naj se vrne k šeststranskim pogajanjem o njenem jedrskem programu.
Ostre kritike svetovne javnosti
Domnevni jedrski poskus Severne Koreje sproža zaskrbljene odzive po vsem svetu. Med drugim je ameriški predsednik Barack Obama ocenil, da poskus predstavlja grožnjo svetovnemu miru in obljubil ukrepanje mednarodne skupnosti.
S tovrstnim kljubovanjem VS ZN Severna Koreja "neposredno in nepremišljeno izziva mednarodno skupnost", s svojimi provokacijami pa bo po besedah Obame le povečala izoliranost države. Kot je še dejal, Severna Koreja ne bo sprejeta v mednarodno skupnost, "če ne bo opustila prizadevanj za izdelavo orožja za množično uničevanje".
Zaskrbljenost zaradi domnevnega jedrskega poskusa je izrazil tudi ruski zunanji minister Sergej Lavrov. Kot je dejal, je ta poročila nujno treba še enkrat preveriti. Rusko obrambno ministrstvo je sicer potrdilo podzemno eksplozijo ob jedrskem poskusu, njena moč pa naj bi po njihovih podatkih dosegla od 10 do 20 kiloton.
Poskus sta ostro obsodili tudi Francija in Velika Britanija. Po oceni francoske vlade poskus predstavlja kršitev zavez, ki jih je mednarodni skupnosti dala Severna Koreja, zaradi česar je Francija VS ZN tudi pozvala k ostrim sankcijam proti Pjongjangu. Britanski premier Gordon Brown je jedrski poskus označil za "napačnega, zgrešenega in nevarnega za svet".
Visoki predstavnik EU za skupno zunanjo politiko Javier Solana, ki je prav tako obsodil nov jedrski poskus, je dejal, da gre za kršitev resolucije VS ZN 1718. Ravnanje Severne Koreje ogroža mir v regiji in zahteva oster odziv mednarodne skupnosti.
Resno grožnjo, ki jo nov jedrski poskus Severne Koreje predstavlja za regijo, sta izpostavili tudi Južna Koreja in Indija. Južnokorejsko predsedstvo je poleg tega menilo, da poskus predstavlja velik izziv za mednarodna prizadevanja neširjenja jedrskega orožja.
Nemčija je jedrski poskus označila za "neodgovorno provokacijo". Kot so sporočili z nemškega zunanjega ministrstva, pomeni kršitev resolucij VS ZN in grožnjo stabilnosti v regiji. Jedrski poskus so obsodile tudi številne druge države.
O severnokorejskem jedrskem poskusu bo danes na prošnjo japonskega veleposlanika pri ZN Jukija Takasuja razpravljal tudi VS ZN. Kot je pojasnil Lavrov, se bo Varnostni svet sestal ob 22. uri po srednjeevropskem času.
Po prvem še drugi jedrski poskus
Prvi jedrski poskus je Severna Koreja, ki naj bi imela materiala za šest jedrskih bomb, vendar ne tudi tehnologije za namestitev bomb na rakete, izvedla leta 2006. Povzročil je sankcije VS ZN in pogajanja v okviru petih držav (ZDA, Rusija, Japonska, Kitajska, Južna Koreja, Severna Koreja). Tokratni jedrski poskus je izpeljan na višji tehnološki ravni glede moči eksplozije in tehnologije nadzora.
Potem ko je VS ZN nedavno obsodil izstrelitev rakete dolgega dometa v začetku aprila – Pjongjang je trdil, da gre za komunikacijski satelit –, je Severna Koreja sicer že minuli mesec zagrozila, da bo obnovila svoj jedrski program, da bo izvedla drugi jedrski poskus in več izstrelitev raket dolgega dosega.
KOMENTARJI (104)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.