Račun iz septembra leta 1992, ki so ga našli v arhivih mestne občine Reka, naj bi dokazoval, da je bil denar – 880.000 tedanjih nemških mark –, namenjen nakupu orožja od Slovenije, iz kriznega centra dejansko nakazan nazaj na mestni proračun. A obstaja sum, da je račun ponarejen, saj nima uradnega žiga. Reški župan Vojko Obersnel pa zdaj ponuja nov dokaz. Obersnel je namreč predložil kopijo dela izpiska dnevnega bančnega prometa, ki po njegovem mnenju dokazuje, da je bil denar vrnjen na mestni proračun, poroča Dnevnik.hr.
"Tukaj je kopija bančnega izpiska, ki potrjuje, da je bila na ta dan izvedena transakcija z bančnega računa kriznega centra v proračun občine Reka," je pojasnil Obersnel.
Krivi naj bi bili slovenski uradniki
Slavko Linić, nekdanji župan Reke in predsednik kriznega poveljstva, naj bi v omenjenem primeru zvalil krivdo na slovenske uradnike, češ da so zlorabili položaj, a so denar vrnili. Leta 1991 naj bi on sam na račun banke LHB v Frankfurtu vplačal 880.000 nemških mark za nabavo orožja za Hrvaško. "Visoki slovenski uradniki so nas želeli ogoljufati. Dobili so denar, a niso hoteli predati orožja," je povedal pred časom. Ker orožja iz Slovenije ni bilo, ga je krizni štab občine Reka nabavil iz skladišča v Podhumu, od slovenske države pa zahteval vračilo denarja.
Linić je obtožil nekdanjega notranjega ministra Igorja Bavčarja in nekdanjega obrambnega ministra Janeza Janšo. Po njegovih besedah sta denar v celoti vrnila, občina Reka pa je z njim plačala prenovo reškega trga, saj ga za nakup orožja niso več potrebovali. Bavčar je takrat poudaril, da je Linićeva izjava "neresnična in žaljiva". Denar za orožje naj bi reška oblast v nasprotju z vsemi predpisi in zakoni nakazala podjetju Kompas.
KOMENTARJI (104)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.