Do schengenskega območja ne bo prišlo avtomatično, že takoj ob predvidenem vstopu novih držav v povezavo leta 2004, temveč najmanj tri leta kasneje, zahteval pa bo obsežne priprave tako na strani sedanjih kot tudi prihodnjih članic.
Obsežne priprave za širitev EU že tečejo
EU med drugim pripravlja nov schengenski informacijski sistem, ki je nujen pogoj za vstop novih držav na območje brez notranjih meja, kandidatke pa izgrajujejo prihodnje zunanjo mejo unije in se pripravljajo na odpravo notranjih. Posebnih odločitev petnajsterice z neformalnega srečanja sicer ni pričakovati, osrednje sporočilo pa bo predvidoma, da bo unija zeleno luč za širitev schengenskega območja prižgala, ko bo prepričana, da bodo njene nove članice sposobne uresničevati vse standarde za zagotavljanje ustrezne varnosti na mejah. Na to bodo ministri kolege iz kandidatk opozorili tudi na skupnem srečanju, ki bo 14. in 15. oktobra letos v Luxembourgu.

Osrednjo pozornost pa bodo ministri posvetili razpravi o uresničevanju skupne migracijske politike unije, za katero je EU konkretne načrte zarisala na junijskem vrhu v Sevilli. Govorili bodo o skupni definiciji statusa begunca, o integraciji zakonitih priseljencev v novo družbo ter o politiki vračanja beguncev in izgona. V razpravi na te teme se bo ministrom pridružil tudi visoki komisar Združenih narodov za begunce Ruud Lubbers.
V soboto se bo ministrom v pogovoru o boju proti mednarodnemu terorizmu pridružil ameriški pravosodni minister John Ashcroft. Skupaj naj bi pregledali dosežen napredek v minulem letu ter se dotaknili prihodnjih načrtov. Ni pa izključeno, da bo beseda tekla tudi o sklenitvi evropsko-ameriškega sporazuma o pravosodnem sodelovanju in izročanju. V soboto bodo ministri govorili tudi o akcijskem programu unije v boju proti tihotapljenju drog.