Posvetovanja je zahtevala zaveznica Srbije Rusija, in sicer zaradi torkovega nasilja na kosovsko-srbskem mejnem prehodu Jarinje, ki se je zgodilo, ko so kosovski Srbi napadli sile zveze Nato Kfor. Ko so Srbi skušali razorožiti pripadnika Kforja, so odjeknili tudi streli. Rusija od Kforja in misije EU na Kosovu (Eulex) zahteva nevtralnost.
Spregovorili ranjeni Srbi
V bolnišnici v Kosovski Mitrovici zdravijo nekaj kosovskih Srbov, ki so jih pripadniki Kforja ranili s strelnim orožjem. Ranjeni 31-letnik je tako novinarjem srbske spletne strani Blic dejal, da so na njega in druge streljali, ko so na varno nosili ranjene. "Človeka, ki je bil ranjen v nogo, smo nosili k vozilu nujne medicinske pomoči. Takega odprtega zloma še nisem videl. Kost mu je gledala iz noge, oni pa so streljali na nas. Nisem čutil, kdaj me je naboj zadel v brado. V trenutku sem bil na pol pri zavesti," govori ranjeni Mladen Antonijević.
Med ranjenimi so tudi 35-letnik, 38-letnik in dva 44-letna moška. Eden izmed njih, ki je ustreljen v nogo in ramo, je dejal, da se bo takoj, ko se mu izboljša zdravstveno stanje, vrnil na barikade na Jarinju.
Moški, ki mu je naboj prestrelil pljučno krilo in so ga zdravniki morali operirati, je dejal, da ga doma čakajo trije otroci. Opozoril je, da ne želi biti na barikadi, a svojim otrokom želi zagotoviti boljšo prihodnost "na tej naši zemlji". Drugi ranjeni so na njegove besede prikimavali, poročajo srbski mediji. Nikomur ni všeč, da se morajo boriti na barikadah, a ne želijo, da bi morali to početi njihovi otroci. "Jaz sem tisti, ki jim moram zagotoviti prihodnost," je dejal eden izmed ranjenih kosovskih Srbov.
A zahteve Zahoda so jasne. Ameriški State Department je tako obsodil napade kosovskih Srbov na pripadnike misije Kfor. Kosovske Albance in Srbe je pozval k miru, Beograd in Prištino pa k nadaljevanju dialoga, ki se v torek zaradi nasilja ni nadaljeval, Srbija pa pred nadaljevanjem pričakuje rešitve za razmere na severu Kosova. V napadu Srbov na pripadnike misije Kfor so bili v torek ranjeni štirje Natovi vojaki in sedem Srbov.
"Gre za lažne obtožbe"
Sile zveze Nato na Kosovu Kfor so danes zanikale, da bi v torkovem incidentu na mejnem prehodu Jarinje proti srbskim protestnikom nesorazmerno uporabile silo. Kfor je že pred tem za nasilje obtožil srbske skrajneže, medtem ko slednji trdijo, da so incident, v katerem je bilo več ranjenih, sprožili Kforjevi vojaki. "Kfor kategorično zavrača lažne obtožbe, da je nesorazmerno uporabil silo proti neoboroženim civilistom. Izjave, ki nakazujejo na tovrsten scenarij, so neodgovorne in vodijo v zmoto, saj Kfor ni niti začel niti stopnjeval konflikta," so sporočili s sedeža Kforja v Prištini.
Kfor je ob tem še spomnil na potek dogodkov v torek, ko so bili njegovi vojaki na prehodu Jarinje "primorani, da na primeren način odgovorijo" na nasilje, usmerjeno proti silam Kforja. Najnovejši nemiri so se po navedbah Kforja začeli v torek okoli 13. ure, ko je civilno vozilo skušalo nasilno vdreti na območje Kforja pri mejnem prehodu Jarinje. Sile Kfor so to skušale preprečiti, v nasilju, ki je nato izbruhnilo, pa so bili ranjeni štirje pripadniki Kforja in sedem kosovskih Srbov.
KOMENTARJI (60)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.