Norvežanka je s prijatelji na filipinskih ulicah našla zapuščenega psička, ki ga je odnesla s seboj v letovišče. Pri tem naj bi jo psiček ugriznil in okužil s steklino. Kmalu po prihodu na Norveško ji je postalo slabo in je v bolnišnici umrla, poroča BBC.
To je prva smrt na Norveškem zaradi stekline po več kot 200 letih. Njena družina je sporočila, da si je po ugrizu razkužila manjše rane, a ni poiskala dodatne medicinske pomoči.
Ne dotikajte se potepuških živali
Strokovnjaki poudarjajo, da je izjemno pomembno, da se turisti pred odhodom na potovanja, kjer obstaja možnost okužbe s steklino, cepijo, če pa pridejo v stik s potencialno nevarno živaljo, morajo poiskati zdravniško pomoč. Potepuških živali se ne smete dotikati. Kot opozarjajo, je steklina v 150 državah sveta še vedno velik zdravstveni problem. Letno po svetu zaradi stekline umre 55.000 ljudi, večinoma otrok.

Steklina je kljub moderni medicini v večini primerov smrtna, ko nastopijo simptomi. Steklino povzroča virus, ki prizadene osrednje živčevje toplokrvnih živali, so zapisali pri Nacionalnem inštitutu za javno zdravje (NJIZ). Okužba se praktično vedno konča s smrtjo, zato je preventiva edini praktičen ukrep za njeno preprečitev.
V Sloveniji poteka spomladanska akcija cepljenja lisic proti steklini
V Sloveniji se je maja sicer začela spomladanska akcija cepljenja lisic proti steklini, ki bo trajala do konca junija. Polaganje vab bo potekalo v 50-kilometrskem pasu ob meji s Hrvaško, s pomočjo posebej prirejenih letal, ki bodo vzletala z letališč Murska Sobota, Portorož, Novo mesto, Celje in Jože Pučnik Ljubljana.
Če najdete vabo, se je ne dotikajte, o tem pa podučite tudi otroke, sporočajo iz UVHVVR. Če jo najdete na svojem dvorišču ali vrtu, jo primite z vrečko in odvrzite v najbližji grm ali odnesite na najbližjo veterinarsko postajo.
Če je prišla vsebina vabe v stik s sluznico ali svežo rano, to mesto dobro sperite in umijte z milom ter obiščite zdravnika. Po priporočilih Svetovne zdravstvene organizacije se vsak stik z vsebino vabe obravnava kot ugriz stekle živali.
Stikom s potepuškimi in divjimi živalmi se izogibajte, če pa vas taka žival ugrizne ali opraska, obiščite zdravnika.
Kaj storiti, če nas ugrizne stekla žival?
Človek se načeloma lahko okuži z ugrizom okužene živali, s praskami, prenosom sline, tudi preko sluznice dihal v jamah, kjer so številni netopirji. Okužba ni možna pri stiku s krvjo, urinom ali blatom stekle živali. Kaj torej moramo storiti?
1. Pustimo, da kri še nekaj časa teče iz rane.
2. Slino na rani očistimo s čistim robcem ali sterilno gazo – obvezno stran od rane!
3. Rano temeljito speremo z milom in povijemo s sterilnim povojem.
4. Takoj obiščemo zdravnika.
KOMENTARJI (65)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.