
Potem ko je svet budno spremljal Baumgartnerjev skok z roba vesolja, se ljubiteljem pustolovščin obeta že nov spektakel.
Znan pustolovec Ranulph Fiennes se je namreč lotil novega podviga. Z ekipo se je odpravil na Antarktiko, ki jo namerava z ekipo prečkati peš in z vozilom v ekstremnih vremenskih razmerah.
Gre za potovanje, ki ga ni opravil še nihče, Fiennes pa se želi s tem pokloniti svojemu vzorniku, kapitanu Scottu.
Poleg tega ga skrbi, da bi ga prehiteli Norvežani, ki so že uspešno izvedli podoben podvig na severnem polu. "Norvežani so prepričani, da so polarna območja njihova. Britanci in Francozi pa tam nimamo kaj početi," pravi Fiennes, ki jim bo seveda poskušal dokazati, da se na mrazu znajde prav tako dobro kot oni.
Norvežani mu seveda niso ostali dolžni in so v nekem časopisu že zapisali, da si je na potovanje poleg ekipe odpeljal še prostitutko. To je zanikala celo njegova žena, ki ga je pospremila v pristanišče, Fiennes pa je dejal, da pri minus 40 stopinjah takšno spremstvo niti ne bi imelo pomena.
Finnes je za dovoljenje za "najbolj mrzlo potovanje", kot je poimenoval svoj podvig, oblasti zaprosil že pred petimi leti, a ga je dobil šele pred slabima dvema tednoma. Predvsem zaradi varnostnih razlogov, saj reševanje v ekstremnih vremenskih razmerah ni mogoče.
68-letni Fiennes je v življenju opravil že več nevarnih podvigov, poleg tega je uspešno premagal raka, prestal kap, zaradi mraza pa je na Everestu izgubil tudi par prstov.
Kaj ga čaka tokrat, ni povsem jasno, zato mnogi menijo, da je potovanje norost. Temperature bodo vsekakor izjemno nizke. Vsaj okoli minus 70, čeprav so že izmerili tudi skoraj minus 90 stopinj. Opreme, ki so jo vzeli s seboj, na takšnem mrazu niso mogli testirati. So pa za mraz posebej opremili traktor, ki bo vlekel sani z 20-tonskima ladijskima kontejnerjema, ki so ju predelali v bivališče. Te so testirali na Švedskem, a je bilo le minus 58.
Kako se bodo njihova telesa odzvala, ko bo še hladneje, ne vedo. "En globok dih, pa je po tebi, ker odpovejo pljuča," pravi Anton Bowring, ki z Fiennesom vodi odpravo. S seboj bodo tako vzeli posebno dihalno napravo in tudi ogrevalna oblačila.
Čeprav seveda gre za preizkušanje mej zmogljivosti človeka in tehnike, ima potovanje tudi dobrodelno noto. Za dobrodelno organizacijo Seeing Is Believing, ki pomaga slepim in slabovidnim, želijo namreč zbrati deset milijonov dolarjev sponzorskih sredstev, piše Guardian. V preteklosti je bil pri takšnih projektih Fiennes sicer zelo uspešen, saj so njegove odprave zbrale že okoli 20 milijonov dolarjev za dobrodelne namene.
Preden se bo odprava zares spopadla z ledeno Antarktiko, bo sicer še minilo nekaj časa, napovedan datum je 31. marec, čas do takrat bodo izkoristili za dodatna sprotna testiranja opreme in telesno pripravo.
S seboj so sicer vzeli tudi številne naprave, s katerimi bodo na 4.000 kilometrov dolgi poti, ki naj bi večinoma v temi trajala šest mesecev, zbirali podatke za znanstvene raziskave, ki bi lahko koristile področjem, kot so matematika, zgodovina, geografija, biologija in fizika.
Na pot so prav tako odpeljali velike zaloge hrane in drugih potrebščin, med potovanjem se bodo namreč lahko zanesli le nase. Reševalne odprave, če gre kaj narobe, niso predvidene, poleg tega letala zaradi teme in mraza, zaradi katerega bi zmrznilo gorivo, na ta območja ne morejo leteti.
KOMENTARJI (8)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.