Tujina

Norac spoznan za krivega

Reka, 24. 03. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 2 min

Upokojeni hrvaški general Mirko Norac je bil na Reki obsojen na 12 let zapora zaradi vpletenosti v poboj najmanj 50 srbskih civilistov med vojno na Hrvaškem (1991-1995).

Mirko Norac - spoznan za krivega
Mirko Norac - spoznan za krivega FOTO: Reuters

Županijsko sodišče na Reki je za kriva razglasilo tudi Tihomirja Oreškovića in Stjepana Grandića, Ivica Rožić pa je bil spoznan za nedolžnega.

Sojenje omenjeni skupini zaradi poboja civilnega prebivalstva na območju Gospiča oktobra 1991 se je začelo januarja lani, zaslišali pa so več kot 150 prič.

Tihomir Orešković je bil obsojen na 15 let, Stjepan Grandić pa na deset let zaporne kazni. Sodišče je omenjeno trojico obsojenih razglasilo za odgovorne za načrtovanje in izvedbo prisilne odvedbe in poboja najmanj 50 civilistov.

34-letni Norac je sicer najvišji predstavnik hrvaške vojske, ki se je moral pred hrvaškim sodiščem zagovarjati za vojne zločine.

Najpomembnejši sodni proces na Hrvaškem

Po mnenju analitikov je bilo sojenje t.i. gospiški skupini eden od največjih in najpomembnejših sodnih procesov v samostojni Hrvaški, na katerem je hrvaško pravosodje sodilo hrvaškim državljanom za vojne zločine, ki so bili storjeni med domovinsko vojno. Hrvaški mediji še ocenjujejo, da je bilo sojenje na županijskem sodišču v Reki pomembno tudi zaradi dejstva, da je haaško Mednarodno sodišče za vojne zločine na območju nekdanje Jugoslavije prvič prepustilo sojenje domnevnim vojnim zločincem domačemu sodišču.

Obramba: Gre za zrežiran proces

Norac je tudi vojvoda sinjskih alkarjev
Norac je tudi vojvoda sinjskih alkarjev FOTO: Reuters

Odvetniki obtoženih so med sodnim postopkom poudarjali, da gre za zrežiran politični proces, do katerega je moralo priti zaradi mednarodnega pritiska na Hrvaško. Za svoje kliente pa so zahtevali oprostitev, saj po njihovem mnenju ni bilo predloženih dokazov, ki bi potrdili navedbe iz obtožnic. Norac in Orešković sta po navedbah iz obtožnice ukazala prisilno odvedbo civilistov iz njihovih stanovanj ter njihov poboj, medtem ko sta bila Grandić in Rožičćosumljena, da sta sodelovala le pri izvršitvi teh kaznivih dejanj.

Protesti v Sinju

Po aretaciji upokojenega generala Noraca, ki je prav tako tudi vojvoda Sinjske alke, so februarja 2001 v Splitu potekale demonstracije, na katerih se je zbralo več kot 150.000 ljudi, ki so zahtevali njegovo osvoboditev. Sinjski alkarji so tudi danes po izreku obsodbe protestirali pred županijskim sodiščem v Reki, prebivalci Sinja pa so v znak protesta zaprli glavno cesto, ki povezuje Zagreb in Split.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • Powered, bencinska kosilnica
  • Lounge naslanjač Relax
  • Lounge set Maja      
  • Gardena, robotska kosilnica      
  • žar
  •  Vrtna hiška, lesena, mikka
  • Scheppach visokotlačni
  • Lounge set Alex
  • Karcher visokotlačni
  • Villager robotska kosilnica
  • paviljon
  • sedežna fiesta