Tujina

Nočno bombardiranje Bagdada

Bagdad/Washington/Doha/London, 25. 03. 2003 00.00 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 8 min
Avtor
Reuters/STA
Komentarji
0

Koalicijske sile so prevzele popoln nadzor nad pristaniškim mestom Um Kasr na jugu Iraka. Šiitska opozicijska skupina s sedežem v Iranu je sporočila, da se je v Basri, ki jo oblegajo britanske sile, začela vstaja. Iz Bagdada poročajo o novih zračnih napadih, koalicijski prodor proti središču države pa ovira peščeni vihar.

V torek zvečer je bilo v iraški prestolnici slišati več velikih eksplozij, prav tako tudi protiletalsko obrambo. Bagdad je bil tarča več valov letalskih napadov že tekom dneva, glavne tarče pa naj bi bili položaji iraške Republikanske garde na vzhodu mesta. Predtem so iraške oblasti sporočile, da je bilo v zadnjih 24-ih urah v Bagdadu ubitih 16 in ranjenih 95 ljudi.

Ameriški obrambni minister Donald Rumsfeld je na novinarski konferenci v Washingtonu dejal, da se iraške oblasti zavedajo, da so njihovi dnevi šteti. "Približujemo se Bagdadu. Ustavili se bomo, ko bo padel tamkajšnji režim," je zagotovil minister in dodal, da so ameriške in britanske sile doslej zajele približno 3500 vojnih ujetnikov. Rumsfeld meni, da Iran ne bo povzročil težav v dosedanjem poteku vojne v Iraku. "Iran za zdaj ni storil ničesar, s čimer bi nam zapletel življenje. Upam, da bo tako tudi v prihodnje," je še povedal obrambni sekretar. Kot je dejal, med Iranom in Irakom "ni nore ljubezni", obe državi pa po njegovem mnenju podpirata terorizem. Prvi mož Pentagona je pojasnil, da še ni prejel poročil o uporu proti iraškemu režimu v Basri.

Pripadniki iraške milice Fedajin Sadam, posebej zvesti iraškemu predsedniku, so se premaknili proti jugu Iraka, tudi v Basro, je povedal ameriški obrambni sekretar in menil, da pripadniki milice predstavljajo določeno teroristično grožnjo. Prebivalcem Iraka sicer že dostavljajo človekoljubno pomoč v hrani, vodi in zdravilih, je med drugim še dejal Rumsfeld. Obenem je zavrnil kritike, da se je vojaško posredovanje v Iraku začelo s premajhnim številom vojakov in orožja. Po njegovih besedah so bili vojaški poveljniki zadovoljni z načrtom vojne, v Irak pa vsak dan prihajajo novi vojaki.

Vstaja v Basri?

Iraška opozicijska šiitska skupina Vrhovni svet za islamsko revolucijo (SCIRI) s sedežem v Iranu je sporočila, da se je v Bari začel upor prebivalcev. Potrdili so, da je do upora proti vladnim oblastem prišlo, niso pa želeli dati drugi podatkov. Informacije o vstaji v Basri britanske vojaške oblasti niso potrdile, Bagdad pa je informacije zavrnil.

O vstaji prebivalcev Basre poroča tudi britanska televizija BBC, ki se sklicuje na britanske obveščevalne vire in predstavnike oblasti v Kuvajtu, medtem ko neodvisni viri dogodka še niso potrdili. Vesti o vstaji niso potrdili niti v centralnem poveljstvu ameriške vojske v Katarju. Načelnik generalštaba britanske vojske v centralnem poveljstvu koalicijskih sil v Katarju, generalmajor Peter Wall je medtem potrdil, da je v Basri očitno prišlo do vstaje.

V Basri naj bi bilo sicer nameščenih približno tisoč najzvestejših pripadnikov Sadama Huseina. Britanske sile so sicer v bližini Basre ubile približno 20 iraških borcev in zajele nekega visokega predstavnika stranke Baas. Kot je pojasnil britanski polkovnik Chris Vernon, so britanske sile akcijo izvedle v kraju Az Zubajr, kakih 16 kilometrov jugozahodno od Basre.

Ameriški vojak se sprehaja po ulicah iraškega mesta Um Kasar
Ameriški vojak se sprehaja po ulicah iraškega mesta Um Kasar FOTO: Reuters

Um Kasr so britanske in ameriške enote skušale zavzeti že od začetka napadov na Irak minuli četrtek, vendar so naletele na nepričakovano močan odpor. Ameriške in britanske sile po zavzetju mesta pričakujejo, da bodo v pristanišče v 48 urah vplule prve ladje s človekoljubno pomočjo.

Na območju polotoka Fao pa je po navedbah iraške vojske v noči na torek nek Iračan v samomorilskem napadu uničil tank ameriško-britanskih sil. Šlo naj bi za prvi samomorilski napad od začetka ameriške vojaške operacije v Iraku.

Napredovanje kopenskih sil koalicije so danes sicer močno ovirali peščeni viharji, saj je vidljivost ponekod omejena na 50 metrov. Zaradi puščavskega viharja na jugu Iraka je 101. padalska divizija prekinila letalske operacije. Reko Evrfat so prečkali na treh mestih, prve enote pa so že dospele do Karbale, mesta kakih 80 kilometrov od iraške prestolnice.

Poveljniki koalicijskih sil so za torek predvideli 1400 poletov nad Irak, iraška mesta naj bi bila s hrano preskrbljena za obdobje najmanj šestih mesecev.

Dodaten denar za ameriško vojsko

Britanski premier Tony Blair je danes Iračanom zagotovil, da jih vojna koalicija tokrat ne bo pustila na cedilu in da bo pregnala z oblasti iraškega predsednika Sadama Huseina in njegov režim. "Irak bo imel boljšo prihodnost," je dodal.

Ameriški predsednik George Bush je kongres zaprosil za 74,7 milijarde dolarjev za pokritje uvodnih stroškov vojne proti Iraku. V vsoti 74,7 milijarde dolarjev za pokritje uvodnih stroškov vojne proti Iraku je za Pentagon in vojno predvidenih 62 milijard dolarjev, 3,5 milijarde dolarjev bo šlo za notranji boj proti terorizmu, do osem milijard dolarjev pa bo namenjenih za humanitarno pomoč Iraku, utrditvi varnosti za ameriška predstavništva v tujini in pomoč zaveznikom, kot so Izrael, Egipt, Jordanija, morda pa tudi Turčija. Bush je tudi zatrdil, da koalicijske sile v Iraku napredujejo. "Tudi če sovražnik ne spoštuje nobenih pravil in zakonov, je izid bojev jasen. Iraški režim bo razorožen, iraški režim bo končan," je poudaril Bush.

Poveljnik združenega poveljstva ameriške vojske, general Richard Myers je za ameriško televizijo ABC priznal, da koalicijske sile čakajo še težji boji, da pa operacija poteka "skoraj tako, kot so načrtovali". Zatrdil je še, da slabe vremenske razmere operacije ne bodo ustavile. "Pričakovali smo, da bo prvi del operacije potekal dovolj hitro. Za prihajajočo fazo, ko se bomo bližali Bagdadu, pa pričakujemo večji odpor, saj so tam najboljše enote, republikanska garda iraškega predsednika Sadama Huseina," je dejal general Myers.

Predstavnik 3. pehotne divizije pa je medtem potrdil, da ameriške sile na jugu Iraka pogrešajo dva vojaška helikopterja vrst appache in black hawk. V ameriškem bombardiranju Nasirije pa je umrlo 30 Iračanov, ameriški vojaki so zajeli tudi 25 do 30 ujetnikov, predvsem ranjenih moških.

Žrtve v zavezništvu večje, kot trdijo vojaški viri

Eden od poveljnikov ameriške pehotne divizije, ki je na poti v Bagdad, pa je ocenil, da so v zadnjih dveh dneh na jugu Iraka ubili 500 Iračanov. V okolici Nadžafa so naleteli na veliko število iraških tankov in protiletalskega orožja, pa tudi na tisoče kosov drugega orožja, da pa iraški vojaki niso zelo motivirani, tako da spopadi niso bili tako siloviti, kot bi lahko bili. Med današnjimi boji na območju mesta Nasirija so umrli tudi ameriški vojaki, je potrdil tiskovni predstavnik centralnega poveljstva ameriške vojske v Katarju, general Victor F. Renuart, ki pa natančnega števila navedel. Ameriškim silam je po srditem obstreljevanju uspelo iti skozi to mesto. Iračane je pozval, naj se izogibajo vojaških formacij in objektov, ki jih uporabljajo predstavniki režima Sadama Huseina. Prav tako je iraške prebivalce opozoril, naj se izognejo cest, da bi tako omejili število žrtev. Po Renaurtavih besedah je bojno polje razširilo že na celotno območje Iraka, zato je za Iračane bolje, da ostanejo v svojih domovih.

Renuart je še dejal, da so ameriške sile v zadnjih dneh uničile tudi šest naprav za motenje satelitskih signalov, ki jih je Irak uporabljal za motenje delovanja ameriškega vodenega orožja. Renuart je zatrdil, da uničenje ni imelo vpliva na potek ameriških operacij v Iraku.

Renuart je tudi povedal, da je Irak uporabil naprave, ki jih je dobil od druge države, pri tem pa ni navedel, od katere. ZDA so sicer pred kratkim očitale Moskvi, da je Bagdadu dobavljala bojno tehnologijo, predvsem za oddajnike za motenje in daljnoglede za nočno opazovanje. Po mnenju Bele hiše je Rusija z dobavljanjem oddajnikov, ki bi lahko motili signale prek satelitsko vodenih ameriških manevriranih raket, kršila embargo ZN na prodajo orožja Iraku.

Ameriški marinci počivajo v okolici Nasirije, kjer potekajo srditi spopadi z iraškimi silami (Foto:Reuters)
Ameriški marinci počivajo v okolici Nasirije, kjer potekajo srditi spopadi z iraškimi silami (Foto:Reuters) FOTO: Reuters

Ameriški viri menijo, da so marince pri mestu napadli pripadniki Huseinove milice Fedajin, ki se zavedajo, da po porazu nimajo prihodnosti. Fedajini naj bi tudi ustrahovali iraške vojake, da se ne predajo.

Britansko obrambno ministrstvo je medtem potrdilo, da je v spopadih v okolici Basre umrl še drugi britanski vojak in sicer blizu mesta Al Zubajr. Tu so boji v ponedeljek zahtevali tudi prvo smrtno žrtev med britanskimi vojaki.

Iraški minister za informiranje Mohamed Said al Šaraf je sporočil, da so Iračani v zadnjih 24 urah ubili osem tujih vojakov, uničili tri oklepna vozila in sestrelili tri ameriške helikopterje.

Britanske sile so potem, ko so v prodiranju proti Basri v ponedeljek v predmestju naletele na silovit odpor, sporočile, da je odslej Basra vojaška tarča, kar pomeni, da si bodo prizadevali za zavzetje drugega največjega iraškega mesta. Ameriški general Renuart pa je poudaril, da koalicijske sile ne nameravajo Basre zavzeti, temveč "v mesto vrniti varnost".

Dopisnik katarske satelitske televizije Al Džazira je medtem iz mesta poročal, da so na stanovanjsko četrt v ponedeljek zvečer padle kasetne bombe. Medtem je bil v noči na torek v spopadih v okolici Basre ubit še drugi britanski vojak.

Peščeni vihar ovira prodor

Med peščenim viharjem
Med peščenim viharjem FOTO: Reuters

Ameriške enote, ki so doslej prodrle 320 kilometrov v notranjost Iraka, so pri napredovanju proti Bagdadu naletele na elitno enoto iraške republikanske garde. V okolici Nadžafa, okrog 160 kilometrov južno od Bagdada, močan puščavski vihar ovira napredovanje ameriških kopenskih sil.

Avstralski premier John Howard je ocenil, da bo pri bitki za Bagdad prišlo do zelo hudih bojev. "Naslednja faza operacije proti iraški republikanski gardi v okolici Bagdada bo zelo intenzivna in skrajno težka," je dejal avstralski premier, ki je nad Irak poslal 2000 vojakov. Po njegovem mnenju nihče ne bi smel podcenjevati težavnosti teh bojev.

Ameriško-britanske sile so tudi to noč močno bombardirale cilje v Bagdadu in okolici. Po poročanju očividcev so bile eksplozije najmočnejše na zahodnem in južnem robu mesta, kjer so okrepljeni položaji iraške armade in posebnih enot. Pri tem je po poročanju ameriške televizije CNN prvič prišlo tudi do obstreljevanja tamkajšnjega mednarodnega letališča.

General ameriške vojske Victor Renuart je danes poudaril, da kljub slabemu vremenu in iraškemu uporu, koalicijske sile napredujejo v skladu z načrtom.

Irak prvič priznal smrt visokih funkcionarjev

V bojih pri južnoiraškem mestu Nasirija je bil po podatkih šiitske opozicije ubit lokalni vodja vladajoče stranke Baas predsednika Sadama Huseina. Iraška državna televizija pa je poročala, da je bilo na območju Di Kar na jugu Iraka ubitih šest visokih predstavnikov te stranke.

Zavezniške enote v iraški puščavi iščejo pogrešane tovariše
Zavezniške enote v iraški puščavi iščejo pogrešane tovariše FOTO: Reuters

Predtem je televizija objavila posnetke srečanja Sadama Huseina z vodilni strankarskimi predstavniki, ki se ga je udeležil tudi Sadamov mlajši sin Kusaj. Kusaj sicer vodi posebne enote republikanske garde, ki so po ameriških navedbah že vpletene v boje s koalicijsko vojsko pri Bagdadu. Pozno sinoči so Iračani predvajali tudi posnetke zajetih pilotov ameriškega helikopterja apache, ki so ga sestrelili včeraj.

Razmere na jugu Iraka zaskrbljujoče

Mednarodne in humanitarne organizacije pa so že začele jasneje opozarjati na humanitarno katastrofo, ki trenutno najbolj ogroža jug Iraka, predvsem mesto Basra z okolico, kjer zaradi spopadov kakih 1,2 milijona ljudi že več dni nima dostopa do vode in električne energije. O humanitarnem vidiku napada na Irak pa naj bi varnostni svet OZN že v sredo sprejel resolucijo. Več kot 22.000 iraških beguncev je danes po informacijah UNHCR že prispelo v mesto Pandžvin v iraškem Kurdistanu.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
  • 6
  • 7
  • 8
  • 9
  • 10
  • 11
  • 12
  • 13
  • 14
  • 15