Sporna mejna prehoda med Kosovom in Srbijo, Jarinje in Brnjak, sta blokirana, poročajo srbski mediji. Medtem ko so prehod Jarinje zaprli nemški pripadniki Kforja, so Brnjak blokirali kosovski Srbi, ki so poleg tega zaprli cesti, ki vodita do omenjenih prehodov. Situacija je sicer zaenkrat mirna.
Kfor je cesto na prehodu Jarinje zaprl z bodečo žico in popolnoma onemogočil promet. Prebivalci bližnje občine Leposavić so v odgovor na to kakih sto metrov stran postavili kamion in tako že pred samim prehodom blokirali promet, ob zapori pa postavili napis v angleščini in srbščini "Stop, sicer streljamo".
Lokalni Srbi so poleg tega popolnoma zaprli magistralno cesto na več lokacijah v občini Zubin potok ter onemogočajo promet na obe strani. Blokado so okoli 19. ure s kamioni vzpostavili tudi na prehodu Brnjak, in sicer na obeh straneh meje. Poleg tega je zaprt tudi glavni most čez reko Ibar v Kosovski Mitrovici.
Napetosti na severu Kosova se zaostrujejo, ker bodo kosovske oblasti s petkom na mejnih prehodih Jarinje in Brnjak predvidoma začele vzpostavljati carinski in policijski nadzor, ki so ga tam začasno izvajale mednarodne sile Kfor. Beograd prevzemu nadzora s strani kosovskih oblasti nasprotuje in je že napovedal politične in diplomatske ukrepe.
Rasmussen: Krepitev napetosti slaba za ugled Kosova
Generalni sekretar zveze Nato Anders Fogh Rasmussen je danes v Prištini pozval tako Srbijo kot Kosovo k mirnosti in k nadaljevanju dialoga. Dan pred načrtovanim prevzemom carinske kontrole na mejnih prehodih Jarinje in Brnjak s strani kosovskih sil je opozoril tudi, da enostranske poteze ne bodo koristile nikomur. Zagotovil je tudi, da zveza Nato ne bo dovolila ponovne destabilizacije regije Zahodnega Balkana. Kot je ocenil, igra Kosovo ključno vlogo pri stabilizaciji širše regije, z obujanjem napetosti iz preteklosti pa ne bo pridobil nihče, je povedal po srečanju s Thacijem. "Pričakujem, da bodo vse skupnosti in vsi voditelji pokazali kar največjo odgovornost s svojimi dejanji v prihodnjih dneh in da bodo usmerjeni v ustvarjanje varnejše prihodnosti," je dejal.
Opozoril je, da je krepitev napetosti slaba za ugled Kosova in jasen korak nazaj od ustvarjanja napredka. Vendar, kot je dejal Rasmussen, "poti nazaj ni". "Nato je zadnjih 12 let skrbel za stabilnost in varnost. In ne bomo dovolili, da bi kdo ogrozil ta napredek. Verjamem, da bodo vsi vpleteni nadaljevali z umirjenim in konstruktivnim pristopom," je še dejal. Zavzel se je tudi za čimprejšnjo uveljavitev prostotrgovinskega sporazuma, ki je, kot je dejal, "močan signal, da je pot naprej mogoča preko dialoga in ne spopadov, konsultacije, ne konfrontacije," je dodal.
'Ilegalne in kriminalne strukture'
Thaci je na drugi strani izpostavil, da na severu Kosova velja brezpravje in da se kosovske oblasti ne bodo umaknile pred "ilegalnimi in kriminalnimi strukturami, ki držijo 40.000 Srbov za talce". "Želimo ponuditi naše storitve vsem državljanom, da jih bomo osvobodili panike in grožnje s strani teh kriminalnih struktur," je dejal kosovski premier.
Obenem je ponovil, da bodo kosovski cariniki skupaj s predstavniki misije Eulex v petek, kot je predvideno, prevzeli nadzor nad spornima mejnima prehodoma na meji med Kosovom in Srbijo, zaradi katerih je konec julija prišlo do zadnjih napetosti med kosovskimi Srbi in Albanci. "Operativni načrt bo začel veljati 16. septembra," je zatrdil Thaci.
Srbski predsednik Boris Tadić je medtem danes na varnostnem forumu v Beogradu znova pozval, da do predaje izvajanja carinskega nadzora na omenjenih mejnih prehodih ne sme priti, sicer bo to "resno ogrozilo mir in stabilnost v regiji". "O tem vprašanju Beograd in Priština nista dosegla dogovora. To je treba preprečiti," je pozval Tadić.
Varnostni svet ZN še nocoj o Kosovu
Varnostni svet Združenih narodov se bo sestal glede položaja na Kosovu. Sejo VS ZN je zahtevala Srbija. Zunanji minister Vuk Jeremić je v pismu generalnemu sekretarju ZN Ban Ki Munu zahteval, da sprejmejo vse potrebne ukrepe, da bi preprečili enostranska dejanja oblasti v Prištini. Srbijo je pri zahtevi za sklic seje podprla tudi Rusija. "Odgovornost za posledice bodo nosile oblasti v Prištini in tisti, ki so imeli mandat in zmožnost, da jih ustavijo," je dejal Jeremić in namignil na vlogo Natovih sil Kfor in misije Eulex na Kosovu.
A na drugi strani so v kontaktni skupini za Kosovo – ZDA, Nemčiji, Italiji, Franciji in Veliki Britaniji – danes podprli namere Prištine, da prevzame carinski nadzor na mejnih prehodih Brnje in Jarinjak, zaradi katerih so konec julija na Kosovu izbruhnile nove napetosti med kosovskimi Srbi in Albanci. Kot so po srečanju s Thacijem v skupni izjavi zapisali veleposlaniki omenjenih držav v Prištini, mora Kosovo vzpostaviti pravno državo na vsem svojem ozemlju, vključno na severu, kjer sicer živi srbska manjšina.
KOMENTARJI (29)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.