Patrick Modiano je 11. Nobelovec za književnost, ki prihaja iz Francije. Akademija je Modiana nagradila za "umetnost spomina, s katero je obudil najbolj nedoumljive človeške usode in razkril vsakdan okupacije", piše v utemeljitvi nagrade. Modiano je odločitve akademije vesel, obenem je izrazil začudenje nad njo.
Kot je dejal predstavnik akademije Peter Englund, je Modianova "pisava zelo elegantna, a prijazna do bralca". Dodal je, da Modianove knjige niso obsežne, običajno okoli 130 strani, zato lahko bralec "eno njegovo knjigo prebere dopoldne, gre na kosilo in si nato privošči še eno".
Lavreatu sta že čestitala francoski predsednik Francois Hollande in premier Manuel Valls. Hollande je dejal, da je nagrada priznanje "upoštevanja vrednemu opusu, ki raziskuje subtilnost spomina in zapletenost identitete". Po besedah francoskega premierja Vallsa pa je Modiano nagrado prejel zasluženo. Kot je dejal, vsi poznajo njegove knjige in vsak je kakšno od njih tudi že prebral.
V središču pisanja 69-letnega pisatelja so teme, kot so spomin, pozaba, identiteta in krivda, Pariz pa je v njegovem delu mogoče videti kot "kreativnega udeleženca", je v utemeljitvi še zapisala akademija. Njegovo pisanje se premika sem ter tja med preteklostjo in sedanjostjo.
Modiano je napisal okoli 30 knjig, zanje je prejel številne nagrade. Med njegovimi deli je tudi nekaj knjig za otroke, poleg tega piše tudi filmske scenarije. Njegova dela so prevedena v več kot 30 jezikov.
Rodil se je 30. julija 1945 v pariškem predmestju Boulogne-Billancourt kot sin judovskega trgovca in flamske igralke. Starša sta se spoznala v okupiranem Parizu in živela napol v tajnosti. Otroštvo je preživel razpet med šolo in hotelom, med odsotnim očetom in mamo na turnejah, zato je bil že zelo zgodaj prepuščen samemu sebi. Konec njegovega otroštva je zaznamovala smrt njegovega tedaj desetletnega brata, ki mu je posvetil dela, nastala med letoma 1967 in 1982.
Modiano pri pisanju črpa iz časopisnih člankov in intervjujev, številne njegove zgodbe pa temeljijo na njegovih lastnih doživljajih v času nemške okupacije v drugi svetovni vojni.
Svoj prvi roman La Place de l'Etoile je izdal leta 1968. Nazadnje je ta mesec izšlo delo z naslovom Pour que tu ne te perdes pas dans le quartier.
V slovenščino so prevedeni njegova romana Ulica Boutiques obscures, za katerega je prejel prestižno nagrado Goncourt, in Vila bolest ter zbirka kratke proze Katarina, mala balerina. V slednji je Modiano svoj ustvarjalni navdih združil z ilustratorjem Jean-Jacquesom Sempejem.
Med kandidati več svetovno znanih imen
Med 210 kandidati se je omenjalo več svetovno znanih imen, kot je ime japonskega pisatelja Harukija Murakamija, sirskega pesnika Adonisa, češko-francoskega pisatelja Milana Kundere ali pa ime kenijskega pisatelja Ngugija wa Thiong'oja. Francoskega novelista Modiana se ni omenjalo kot najverjetnejšega kandidata.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.