Vladajoča vojaška hunta v Mjanmaru je podaljšala hišni pripor voditeljici mjanmarske opozicije in Nobelovi nagrajenki za mir Aung San Suu Kyi. Hunta naj bi ji po neuradnih podatkih pripor podaljšala za eno leto.
Zadnje obdobje hišnega pripora 61-letne Suu Kyi se je pričelo maja 2003, izteklo pa naj bi se ta konec tedna. Suu Kyi je sicer edina Nobelova nagrajenka na svetu, ki je trenutno v priporu. Večji del zadnjih 17 let je preživela v hišnem priporu na svojem domu ob jezeru Yangon, kjer je skoraj popolnoma odrezana od sveta. Edini stik z zunanjim dogajanjem sta njena hišna pomočnica in zdravnik, svojo hišo pa je zadnjič zapustila novembra lani, ko ji je hunta dopustila enourno srečanje z odposlancem ZN Ibrahimom Gambarijem.
Podaljšanje njenega pripora je bilo pričakovano, saj se vojaška hunta boji njene velike priljubljenosti med ljudmi, ki bi lahko ogrozila vojaško diktaturo. Stranka Suu Kyijeve Narodna liga za demokracijo (NLD) je namreč na volitvah leta 1990 osvojila veliko večino glasov, vendar pa ni nikoli prevzela oblasti.
Zaradi kršenja človekovih pravic v Mjanmaru so ZDA prejšnji teden za leto dni podaljšale sankcije proti tej državi, podobno pa je aprila storila tudi EU. Amnesty International pa je sporočil, da se je stanje na področju človekovih pravic v Mjanmaru v zadnjem letu še poslabšalo in da hunta stopnjuje pritisk na politične nasprotnike.
Sicer pa je hunta v zadnjem tednu priprla najmanj 60 prodemokratičnih aktivistov, ki so molili za izpust Suu Kyijeve, od tega jih je 45 - večina članov NLD - še vedno v priporu. Po ocenah UN je v Mjanmarju, kjer vojaška hunta vlada vse od leta 1962, okoli 1100 političnih zapornikov.
KOMENTARJI (0)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.