Letošnji dobitnik Nobelove nagrade za mir je kitajski disident Liu Šjaobo, ki v zaporu na Kitajskem prestaja 11-letno zaporno kazen. Odbor za podelitev nagrade je že novembra sporočil, da člani njegove družine najverjetneje ne bodo mogli priti v Oslo po Nobelovo nagrado, ki vključuje medaljo, diplomo in ček na 10 milijonov švedskih kron oziroma dober milijon evrov.
Kitajska pritiska na druge, naj se podelitve ne udeležijo
Kitajska je po razglasitvi nagrajenca 8. oktobra sporočila, da so načeti norveško-kitajski odnosi. Odločitev odbora so označili za ''obscenost''. Prepričani so, da nagraditev zapornika nasprotuje Nobelovim ciljem.
Danes pa je odbor za podelitev nagrad sporočil, da se slovesnosti 10. decembra v Oslu ne bo udeležilo 19 držav. Poleg Kitajske še Rusija, Kazahstan, Ukrajina, Pakistan, Afganistan, Egipt, Maroko, Tunizija, Savdska Arabija, Irak, Iran, Vietnam, Kolumbija, Venezuela, Filipini, Sudan, Kuba in Srbija.
Države naj bi navajale zelo različne vzroke za zavrnitev vabila, je pa Kitajska v novembru prek svojih diplomatov zelo intenzivno pritiskala na voditelje različnih držav in jih pozivala naj v imenu dobrih meddržavnih odnosov bojkotirajo podelitev v Oslu.
Kitajska vztraja, da se slovesnosti v Oslu ne bo udeležila velika večina držav. "Več kot 100 držav nas podpira," pravi tiskovna predstavnica kitajskega zunanjega ministrstva. Nobelov institut je to zanikal in sporočil, da je večina povabljenih držav potrdila udeležbo.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.