V Oslu so razglasili letošnjega prejemnika Nobelove nagrade za mir, najprestižnejše izmed nagrad, ki jih je v začetku prejšnjega stoletja ustanovil norveški industrialec Alfred Nobel. Letošnja laureata sta Denis Mukwege in Nadia Murad.
Prvi, kongoleški ginekolog, je svoje življenje posvetil pomoči več deset tisoč posiljenim ženskam, žrtvam vojne. V DR Kongo je postavil bolnišnico, kjer jim pomagajo zaceliti ne le telesne, ampak tudi duševne rane. Zaradi njegovega delovanja se ga je prijelo ime "doktor Čudež".
Druga je sama žrtev. Danes 25-letna Jazidka je leta 2014 pristala v rokah skrajnežev Islamske države. Po treh mesecih je pobegnila in v okolju, kjer se o takšnih travmah ne govori, našla pogum, da je spregovorila ne le zase, ampak tudi za 3000 drugih žensk, članic njene jazidske skupnosti, ki jih je doletela podobna kruta usoda.
Prav dejstvo, da nista ostala tiho, da sta dvignila glas za žrtve spolnega nasilja, da sta dvignila glas proti posilstvu kot orožju v vojni, ki ga vojskujoči velikokrat uporabljajo ob tihem strinjanju oblasti, da sta spregovorila, čeprav okolica temu ni bila naklonjena, povezuje letošnja laureta.
Presenečenje med operacijo
![Denis Mukwege](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Oct2018/fe5f73bdba_62143373.jpg?v=d41d)
Denis Mukwege je novico, da je prav on prejemnik letošnje Nobelove nagrade za mir, izvedel v operacijski sobi. "Ženske so prišle in so bile glasne v okolici operacijske sobe. Sploh nisem bil pozoren, kaj se dogaja," je povedal v telefonskem pogovoru za norveški časnik VG. Nato so mu povedali, da je prejel Nobelovo nagrado za mir. "Lahko si samo predstavljate, kako ganjen sem bil," je dodal.
Operacija, med katero je izvedel za nagrado, je bila že njegova druga danes. Deluje v svoji bolnišnici v mestu Bukavu, ki jo je ustanovil leta 1999. V njej so do danes oskrbeli že okoli 50.000 žrtev spolnega nasilja v Demokratični republiki Kongo.
"Upam, da bo to prineslo pravico za ženske, ki so bile žrtve spolnega nasilja," pa je v odzivu dejala Muradova.
![Nadia Murad](https://images.24ur.com/media/images/884xX/Oct2018/e657ec9385_62143372.jpg?v=d41d)
Ugibanja pred razglasitvijo
Ne le ime nagrajenca, skrbno čuvana skrivnost je tudi seznam nominirancev. Razkrili ga bodo šele čez 50 let, uradno je bilo znano le, da je norveški Nobelov odbor prejel nominacije za 216 posameznikov in 115 organizacij. Kljub temu je nekaj imen prišlo v javnost, saj so svoje favorite razkrili tisti, ki so jih nominirali. Svet pa je znova do zadnjega ugibal, koga bodo počastili letos, poznavalci pa so si bili enotni, da si tokrat Nobelov odbor ne bo privoščil še ene sporne odločitve, kakršne so v zadnjih letih omajale ugled nagrad.
KOMENTARJI (28)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.