Komisija je v obrazložitvi zapisala, da si je ameriški umetnik nagrado prislužil "z ustvarjanjem novih poetičnih izrazov v veliki ameriški pesniški tradiciji".
Danes 75-letni Bob Dylan je eden največjih ameriških glasbenikov, ki je v svojim ustvarjanjem močno zaznamoval popularno glasbo. Njegov glasbeni vzpon se je začel v 60. letih, preboj pa je dosegel z albumom The Freewheelin' leta 1963. S svojimi subtilnimi in angažiranimi besedili je vplival na številne kantavtorje in glasbene skupine.
Robert Allen Zimmerman, kot je njegovo rojstno ime, je v svoji karieri raziskoval raznovrstne ameriške tradicije in glasbene žanre, ki jih je pogosto spajal z angleško, irsko in škotsko folk glasbo.
Nastopa s kitaro, bas kitaro, klavirjem in orglicami. Od poznih 80. let ga na turnejah spremljajo različni glasbeniki. V Sloveniji je nastopil že štirikrat – leta 1991, 1999 in 2010 ter nazadnje lani v dvorani Stožice, ko je predstavil album Shadows in the Night.
Z današnjo razglasitvijo se je sklenilo objavljanje letošnjih Nobelovih nagrajencev, ki se je začelo 3. oktobra z razglasitvijo nagrajencev za medicino.
"Bob Dylan je vrnil besedo h glasbi in glasbo k besedi"
Bob Dylan je zaslužen, da je vrnil besedo h glasbi in glasbo k besedi, se je na novico o tem, da prejme letošnjo Nobelovo nagrado za literaturo, odzval Matej Krajnc, zaslužen za prevode njegovih pesmi v slovenščino. Po njegovih besedah je pomemben zato, ker je premaknil mejo v jeziku in poezijo spet povezal z glasbo.
Krajnc, ki je izdal in prevedel Dylanove pesmi v knjigi Ni še mrak, jih objavil na plošči, podpisal pa je tudi prevod njegove avtobiografije Zapiski, nad letošnjo izbiro ni presenečen. Da je med ožjimi kandidati, se je govorilo že dolgo. Kot je ocenil Krajnc, se bo zdaj mogoče bolj resno začelo jemati tudi pesnike, ki so prvenstveno glasbeniki in imajo besedila na ravni poezije.
KOMENTARJI (26)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.