Nizozemski strokovnjaki so objavili prvo poročilo o vzrokih strmoglavljenja potniškega letala Malaysia Airlines MH17, ki je julija strmoglavilo na vzhodu Ukrajine.
Tudi preiskovalci so s preučevanjem dokazov potrdili temu, kar se je vseskozi domnevalo. Za strmoglavljenje so krivi ''zunanji vzroki'' ali povedano drugače, čeprav preiskovalci teh terminov ne uporabljajo, letalo je bilo sestreljeno.
''Visokoenergijski objekti''
V poročilu je namreč mogoče prebrati: ''(Letalo) je razpadlo v zraku, najverjetneje je bila to posledica poškodb, ki so jih povzročili številni objekti z visoko energijo, ki so letalo prebili od zunaj. Nikakršnih indicev ni, da bi letalo MH17 strmoglavilo zaradi tehničnih napak ali postopkov posadke''.
Vsekakor je zanimivo, da preiskovalci uporabljajo besede ''objekti z visoko energijo'' in ne izstrelki. So pa jasno povedali, da za strmoglavljenje ni bila kriva posadka ali tehnična napaka.
V poročilu še navajajo, da posnetki pogovora v pilotski kabini, podatki o letu in podatki zračne kontrole kažejo na popolnoma normalen let do 13.20.03 (UTC), ko se je vse končalo. Posnetki ne razkrivajo nikakršnih signalov o tehničnih težavah ali izredni situaciji, prav tako ni slišati opozorilnih tonov. Podatki o letu niso zabeležili sistemskih opozoril, parametri motorjev so bili običajni. Ukrajinska zračna kontrola ni poročala o klicu v sili. Zadnji kontakt z letalom so hoteli vzpostaviti z ukrajinske zračne kontrole med 13.20.00 in 13.22.02 (UTC), a niso dobili odgovora, so zapisali nizozemski strokovnjaki.
Zagotovili so, da pri posnetkih in podatkih ni prišlo do manipulacij. Kot je znano, so črni skrinjici našli proruski uporniki.
Letalo razpadlo v zraku
Na podlagi tega, da so bili kosi letala posejani na velikem območju, so preiskovalci ugotovili, da je letalo razpadlo že v zraku. Navedli so, da je bilo letalo glede na dokumentacijo vzdrževanja brezhibno in da ga je upravljala izkušena ekipa.
So pa v poročilu zapisali, da bodo za natančnejše vzroke strmoglavljenja morali opraviti dodatne raziskave. Preiskovalci, ki so imeli pri dostopu do območja precej težav, menijo, da bodo v prihodnjih dneh oziroma tednih dobili dodatne dokaze. Končno poročilo bi lahko izdali v roku enega leta.
Tri letala bi lahko doživela podobno usodo
V poročilu so preiskovalci zapisali, da bi lahko še tri letala doživela podobno usodo kot MH17. V bližini so takrat namreč letela še dva Boeinga 777 in Airbus A330, niso pa zapisali, katerim letalskim družbam so pripadala.
V času strmoglavljenja je bilo letalo MH17 pod nadzorom zračne kontrole Dnipropetrovs’k (Dnipro Radar). Dve omenjene letali sta, kot je zapisano v poročili, leteli vzhodno od MH17, eno zahodno. Vsi so bili pod isto zračno kontrolo. Ob 13.20 je bilo najbližje letalo od MH17 oddaljeno le 30 kilometrov.
Odgovornosti ni prevzel nihče
Predsednik nizozemskega varnostnega urada Tjibbe Joustra je ob tem dejal, da želijo ugotoviti vzroke strmoglavljenja predvsem zaradi svojcev žrtev in tudi celotne družbe. ''Prve ugotovite kažejo na zunanji vzrok. Še več preiskav bo potrebnih za bolj natančen vzrok,'' je poudaril.
Da so letalo sestrelili, se je začelo govoriti praktično takoj po dogodku. A obe sprti strani na vzhodu Ukrajine v pokrajini Doneck sta s prsti kazali druga na drugo. Odgovornosti ni prevzel nihče.
Na letalu, ki je letelo iz Amsterdama v Kuala Lumpur, je bilo 298 ljudi, večinoma Nizozemcev. Vsi so umrli.
KOMENTARJI (274)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.