Iz ukrajinskega Harkova sta poleteli dve letali s trupli žrtev sestreljenega malezijskega letala, ki je minuli teden strmoglavilo na vzhodu Ukrajine. Pred vzletom so se žrtvam poklonili z minuto molka. Letali sta nato pristali na vojaškem letališču nizozemskega mesta Eindhoven. Tam se je zbralo okoli tisoč užaloščenih svojcev žrtev, prišli pa so tudi nizozemski premier Mark Rutte, nizozemski kralj Willem-Alexander s soprogo Maximo ter predstavniki ostalih desetih držav, od koder so bile žrtve tragičnega leta MH17.
Ob pristanku so se žrtvam po vsej državi poklonili z minuto molka in cerkvenimi zvonovi, za kratek čas pa so celo ustavili lete na amsterdamskem letališču Schiphol.
Na Nizozemskem je danes sicer dan žalovanja za 193 nizozemskimi žrtvami. Zastave so v znak žalovanja na pol droga. Gre za prvi nacionalni dan žalovanja v tej državi v zadnjega pol stoletja.
Po opravljeni identifikaciji – v kateri bodo sodelovali tudi avstralski strokovnjaki, saj je na letalu umrlo 37 Avstralcev – jih bodo vrnili svojcem po vsem svetu. Po besedah Rutteja bi identifikacija lahko trajala več tednov ali mesecev. Poleg tega je v torek še zatrdil, da bo Nizozemska vodila preiskavo samega strmoglavljenja.
Ameriški obveščevalci menijo, da so separatisti letalo sestrelili po nesreči
Višji predstavniki ameriških obveščevalnih služb so novinarjem potrdili, da nimajo nobenega dokaza o neposredni vpletenosti ruske vlade v sestrelitev malezijskega potniškega letala nad Ukrajino, vendar na podlagi dostopnih dokazov sklepajo, da so letalo po nesreči sestrelili proruski separatisti. Uradniki, ki niso želeli biti imenovani, so povedali, da je letalo najverjetneje sestrelila raketa zemlja-zrak SA-11, Rusija pa je ustvarila pogoje za sestrelitev. To po mnenju Američanov pomeni, da so Rusi orožje dali separatistom za napade na ukrajinska vojaška letala.
Obveščevalci nimajo informacij o tem, ali so bili pri sestrelitvi prisotni ruski vojaki, niti o tem, da je bila posadka pri raketnem sistemu izurjena v Rusiji. Imajo pa podatke o tem, da je raketa poletela v zrak z ozemlja pod nadzorom separatistov.
Televizijski posnetki razbitin letala kažejo poškodbe od šrapnela, kar se sklada s teorijo o raketi, ki letala uničuje z eksplozijo v neposredni bližini.
Britanski vladni viri pa so novinarjem zaupali, da obstajajo dokazi o tem, da so uporniki na prizorišču padca malezijskega letala, raztresli dele še nekega drugega letala.
PREBERITE TUDI: Nekaj dejstev o črnih skrinjicah, ki bi lahko bile ključ do odgovora na vprašanje, ali je bilo letalo sestreljeno
Obtoževanja in zanikanja
Ameriški predsednik Barack Obama je v torek poklical nizozemskega premiera Marka Rutteja, s katerim sta se strinjala, da je potrebna popolna in pregledna mednarodna preiskava. Izrazila sta zaskrbljenost zaradi novih dokazov o tem, da Rusija še naprej pošilja orožje in borce v podporo separatistom in kopiči lastne sile ob meji.
Rusija te obtožbe zanika, glede zrušitve letala pa iz Moskve in od separatistov prihajajo številne teorije. Medtem ko je zahodna teorija o sestrelitvi letala ostala enaka od samega začetka, pa se zgodba pri Rusih in separatistih prilagaja od samega začetka.
Moskva je najprej trdila, da je za nesrečo kriva Ukrajina, ker ni zaprla zračnega prostora, v ponedeljek pa je odkrila ukrajinsko vojaško letalo v zraku nedaleč od malezijskega pred sestrelitvijo.
Ruski mediji med drugim poročajo o tem, da so bila na letalu le trupla, ki so jih naložili v Amsterdamu, da jih potem zrušijo nad Ukrajino samo zato, da bi očrnili separatiste. To je v medije sprožil eden od poveljnikov upornikov Igor Girkin, ki je celo trdil, da so bila trupla brez krvi.
Med teorijami, ki se širijo po Rusiji, je tudi ta, da so letalo sestrelili Ukrajinci, ker so mislili, da gre za letalo, v katerem je ruski predsednik Vladimir Putin na poti iz Brazilije. Teorija je zrasla iz tega, da imata obe letali modre, rdeče in bele barve.
Separatisti med drugim tudi trdijo, da je letalo sestrelila raketa zemlja-zrak, vendar ukrajinska, ker sami tega orožja nimajo, Moskva pa je medtem celo spremenila navedbo na spletni enciklopediji Wikipedia, ki je uvodoma govorila o sestrelitvi s strani separatistov v sestrelitev s strani ukrajinske vojske. O tem poroča profil na Twitterju @RuGovEdits, ki avtomatično spremlja vse, kar ruska vlada spreminja na Wikipedii.
Tiskovna predstavnica ameriškega zunanjega ministrstva Marie Harf je novinarje opozorila, da ne gre za dve enakovredno verodostojni zgodbi. "Ruska vlada je od začetka konflikta v Ukrajini objavljala dezinformacije in propagando in bi rada opozorila, da ne gre za dve enakovredni zgodbi," je dejala.
KOMENTARJI (84)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.