Nizozemskim vojakom se je ob odhodu za njihovo delovanje zahvalil tiskovni predstavnik Isafa, poveljnik Joel Harper, ki je dejal, da so se v Uruzganu izkazali. Poudaril je tudi, da bo Nato tudi po odhodu Nizozemcev ohranil trenutne zmožnosti, tako v bojnih skupinah, izobraževanju in pri obnovi.
Kljub temu da Nato poskuša zmanjšati pomen odhoda Nizozemcev, je do njega prišlo v občutljivem času. Število žrtev med tujimi vojaki in civilisti v Afganistanu narašča, talibanski odpor se krepi, vojni pa po devetih letih še ni videti konca. V deželi pod Hindukušem je trenutno nameščenih več kot 145.000 tujih vojakov pod poveljstvom Nata in ZDA.
Nizozemske sile so bile v Afganistanu navzoče od 1. avgusta 2006. V času misije je umrlo 24 nizozemskih vojakov, 140 pa je bilo ranjenih. Nato si je želel, da Nizozemska misijo podaljša za leto dni, to je do avgusta 2011. A vprašanje podaljšanja misije je povzročilo spor v Haagu, zaradi katerega je 20. februarja padla koalicijska vlada. S tem pa je odpadlo tudi podaljšanje misije v Afganistanu.
Nizozemci so se morali zaradi padca vlade 9. junija predčasno odpraviti na volišča, skoraj dva meseca po volitvah pa strankam v državi še vedno ni uspelo doseči dogovora o oblikovanju koalicije.
KOMENTARJI (36)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.