Nizozemske oblasti so že pred tem ustavile izvoz vseh živih piščancev ter mesa in jajc. Po navedbah nizozemskih oblasti ljudje za virusom piščančje gripe ne morejo zboleti, lahko pa ga prenašajo.
Ali bodo zakol piščancev preventivno razširili tudi na ostalih, približno 450 piščančjih farm na tem območju, za zdaj še ni znano. Na območju prizadetih farm pa velja prepoved transporta piščancev, mesa in jajc.
Sesalci naj ne bi bili dovzetni za to bolezen
Povzročitelj klasične piščančje gripe je poseben virus gripe. Bolezen, ki jo označujejo tudi kot ptičjo gripo, za ljudi praviloma ne predstavlja nevarnosti. Ogroženi so predvsem piščanci in kokoši, pa tudi fazani, pegatke in divje ptice. Vodne ptice in golobi obolevajo redkeje. Za sesalce splošno velja, da za bolezen niso dovzetni. Piščanci, ki jih prizadene gripa, dobijo povišano temperaturo, težave z dihanjem in diarejo. Skoraj vse živali obolijo že po nekaj dneh inkubacijske dobe. Po tem ne ležejo več jajc, poginejo pa v obdobju od nekaj ur do nekaj dni. Bolezen so prvič odkrili leta 1878 v Italiji.
EU ukrepala zaradi izbruha piščančje kuge
Evropska komisija je danes sprejela vrsto ukrepov za preprečevanje širjenja piščančje kuge, ki je konec minulega tedna izbruhnila na Nizozemskem. S temi ukrepi komisija sicer le dopolnjuje ravnanje nizozemske vlade, ki je že takoj po izbuhu te močno nalezljive bolezni prepovedala kakršenkoli transport piščancev in jajc ter drugih perutninskih izdelkov in njihov izvoz iz države.
S svojim ukrepanjem je komisija danes te odločitve potrdila na evropski ravni. Tako velja, da je prepovedan kakršenkoli izvoz živih piščancev ali jajc z Nizozemske v druge države članice ali tretje države, prav tako je prepovedan njihov prevoz v državi. Nizozemske veterinarske oblasti sicer lahko od torka dalje odobrijo prevoz en dan starih piščet in druge perutnine za takojšen zakol.
Ukrepi, ki jih je sprejela Evropska komisija, bodo sicer zaenkrat v veljavi do 6. marca, vendar bo dan prej, to je v sredo, stalni odbor za prehrambeno verigo in živalsko zdravje znova preveril razmere in ukrepe podaljšal, če se bo to izkazalo za potrebno.
Nizozemska, ki se je v preteklosti že soočala z izbruhi prašičje mrzlice, je največji izvoznik piščancev in jajc v Evropi. Združenje nizozemskih farmarjev ocenjuje, da bi dolgoročna prepoved izvoza perutnine in perutninskih izdelkov industrijo stala več 10.000 evrov tedensko.