Potem ko ne levica ne desnica iz volitev nista izšli kot absolutni zmagovalki, italijansko politiko čaka težko oblikovanje koalicije, ki bi omogočilo vladanje. Najverjetnejši predsednik prihodnje italijanske vlade in vodja levosredinske koalicije Pier Luigi Bersani je napovedal, da njegova koalicija ne bo sklepala zavezništev z nobeno od strank, ampak bo odšla pred parlament s seznamom ključnih reform.
V Demokratski stranki, ki kljub temu, da je dobila najvišjo podporo volivcev, ni postala zmagovalka volitev, morajo biti protagonisti sprememb, je dejal Bersani in priznal de facto poraz na volitvah.
"Ne bomo se šli diplomacije z enim ali drugim. Predlagali bomo nekatere ključne točke reform. V parlamentu bomo predstavili reformo institucij, reformo politike, vključno z novim zakonom o strankah, ukrepe za zaščito tistih, ki jih je kriza najbolj prizadela in novo evropsko politiko za ustvarjanje delovnih mest," je naštel Bersani.
Od strank pričakuje, da bodo vsaka zase prevzele odgovornost pred parlamentom in državo. Na novinarsko vprašanje, kako bi poimenoval predlagano vlado in kako dolgo bo živela, je odvrnil, da ne bo navajal poimenovanj niti ugibal o življenjski dobi takšne vlade.
Na rezultat volitev so po njegovem mnenju vplivali kriza, ki je zagotovo motivirala precejšen del javnega mnenja, in ukrepi proti krizi, ki so temeljili zgolj na zategovanju pasu. Dejal je, da je rezultat italijanskih volitev tudi močan signal Evropi.
Berlusconi: Nove predčasne volitve niso potrebne
Italija potrebuje vlado, nove predčasne volitve pa kljub pat položaju "niso potrebne", pa meni Silvio Berlusconi. Dejal je, da bi si morale vse politične sile vzeti čas in natančno preučiti nastali položaj. Medtem ko nekdanji premier namiguje na veliko koalicijo z Bersanijem, pa se mu sodelovanje z njegovim naslednikom na položaju premierja Montijem ne zdi mogoče. Desnosredinski blok izide slavi kot svoj uspeh.
Predaja oblasti Berlusconiju bi bilo kriminalno dejanje
Vodja gibanja Pet zvezd Beppe Grillo je v svojem blogu napovedal, da bodo ovirali delovanje morebitne koalicije Demokratske stranke in Berlusconijevega Ljudstva svobode. Takšni veliki koaliciji napoveduje sedem, osem mesecev življenja, ki pa bo katastrofalno.
Ponovna predaja oblasti Berlusconiju, ki je pomagal pokopati državo, je po njegovem mnenju kriminalno dejanje proti celotni galaksiji. V njegovem gibanju se bodo zato zavzemali za čimprejšnji odvzem plač in pokojnin tistim, ki so se okoristili na račun krize in ki jim neoperativnost države koristi.
Rezultati so tesni
Levosredinska koalicija je na predčasnih parlamentarnih volitvah v Italiji dobila tesno večino v poslanski zbornici. Tudi v senatu je Bersanijeva koalicija dobila večino glasov, ni pa ji uspelo zasesti večine sedežev, kažejo rezultati, ki jih je davi objavilo italijansko notranje ministrstvo.
Po preštetju vseh glasov z volitev, ki so potekale v nedeljo in ponedeljek, je Bersanijeva koalicija za poslansko zbornico dobila 29,54 odstotka glasov in tako zasedla 340 sedežev. Tik za njo pa se je uvrstila desna sredina nekdanjega premierja Berlusconija, ki je pobrala 29,18 odstotka glasov, zasedla pa 124 sedežev.
Za senat je Bersanijev blok pobral največ glasov, to je 31,63 odstotka, ne pa tudi večine sedežev. Zasedel jih bo 113, medtem ko jih bo šlo Berlusconijevemu zavezništvu, ki je pobralo 30,72 odstotka glasov, 116. Leva sredina bo morala tako v zgornjem domu parlamenta, od katerega potrditve so odvisni vsi zakoni, poiskati partnerja.
Na tretje mesto v senatu se je presenetljivo uvrstilo protestno gibanje Pet zvezd komika Grilla, ki je pobralo 23,79 odstotka glasov in bo imelo 54 sedežev. Hud udarec pa je na volitvah utrpel odhajajoči tehnični premier Monti, ki je s svojim sredinskim zavezništvom pobral le 9,13 odstotka glasov in tako zasedel le 18 sedežev.
V poslanski zbornici je medtem gibanje Pet zvezd s 25,55 odstotka glasov postalo celo najmočnejša posamična stranka, imelo pa bo 108 poslancev. Montijevo zavezništvo je pobralo 10,56 odstotka glasov in bo imelo 45 poslancev.
Negotovost zagotovo ne pripomore k naporom, da bi v izjemno zadolženi sosednji državi izpeljali ostre reforme, s katerimi bi pripomogli k okrevanju gospodarstva.
Volitve so potekale pod budnim očesom EU
Rezultate volitev v Italiji so budno spremljali tudi v drugih evropskih državah, ki se bojijo, da bi lahko negotovost v tretjem največjem gospodarstvu v evroobmočju znova poglobila dolžniško krizo.
Italija mora po predčasnih volitvah "kakor hitro je mogoče", oblikovati novo vlado in nadaljevati politiko reform, je poudaril nemški zunanji minister Guido Westerwelle. "Politiki v Rimu vedo, da Italija še naprej potrebuje politiko reform in javnofinančne konsolidacije. To ni le v interesu Italije, ampak celotne Evrope. Ko gre za spopad z dolžniško krizo, smo vsi v istem čolnu," je poudaril Westerwelle.
Za hitro oblikovanje trdne italijanske vlade se je zavzel tudi francoski finančni minister Pierre Moscovici.
KOMENTARJI (19)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.