"Vsi vemo, da so oceani po vsem planetu. Vsi vemo, da zaradi oceanov dihamo," je zbrane na srečanju nagovoril generalni direktor IUCN Inger Andersen in dodal,: "in kljub temu onesnažujemo oceane."
Več kot 25 odstotkov študije je povsem novih podatkov, ki so jih objavili dnevniki od leta 2014, med njimi je tudi študija, da globalno segrevanje vpliva na vremenske vzorce, posledično so nevihte vse pogostejši pojav.
V študiji je tudi dokaz, da segrevanje oceana povzroča bolezni na rastlinah in živalih. Številne bakterije namreč veliko lažje preživijo v toplejših vodah. "Nismo več le opazovalci v sobi. Povzročili smo to, da smo v epruveti, v kateri se dogajajo eksperimenti," opozarja Laffoley.
Toplejše vode so uničile številne koralne grebene, s tem se je zmanjšalo število vrst rib, ki so z izginotjem grebenov ostale brez svojega življenjskega okolja. Ribe pa za mnoge druge vrste predstavljajo hrano, je še eden od primerov, na katerega opozarjajo v študiji.
Študija opozarja tudi, da se bo treba še bolj zanašati na obnovljive vire energije. "Zmanjšati moramo izpuste toplogrednih plinov. Ni dvoma in vsi vemo, da smo vzrok za segrevanje. Vemo, kakšne so rešitve. Moramo začeti," pravi Carl Gustav Lundin, direktor globalnega morskega in polarnega programa pri IUCN.
KOMENTARJI (4)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.