Pred drugim krogom predsedniških volitev v Srbiji je novinar nemškega časopisa Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ) opravil intervju s kandidatom in predsednikom Srbske napredne stranke (SNS) Tomislavom Nikolićem. Ta je pozneje tudi premagal predsednika Demokratske stranke Srbije Borisa Tadića in ga tako zamenjal na predsedniškem položaju. Po zmagi je izstopil iz stranke, saj je pred volitvami obljubljal, da bo v primeru zmage to storil, ker želi biti predsednik vseh srbskih državljanov, in ne le privržencev njegove stranke.
Sporna pa je bila Nikolićeva izjava v intervjuju. Novinar Michael Martens ga je vprašal, ali ve, da v Vukovarju danes živi več Srbov kot pa pred desetimi ali petnajstimi leti. Hkrati je novinar ob vprašanju povedal še, da se Hrvati tja nočejo več vračati, Srbi pa se še vedno vračajo. Nikolić je ob tem odgovoril, da je to "zato, ker je bil Vukovar srbsko mesto". "Tam Hrvati nimajo kaj početi," je Nikolić odgovoril Martensu, ki dodaja, da lahko to potrdi tudi z avdioposnetkom, saj je intervju snemal.
Pozneje pa je izbruhnil pravi škandal, saj so omenjeni citati preplavili hrvaške medije, na to pa so se v Nikolićevem kabinetu odzvali z zanikanjem njegovih besed. "Gre za podlo laž, Nikolićeva politika pa bo temeljila na miru in stabilnosti v regiji," so zapisali. Ko je Martens povedal, da lahko vse skupaj podkrepi z zvočnim posnetkom, pa se je odzval tudi novi predsednik SNS Aleksandar Vučić. Povedal je, da Nikolić želi gledati v prihodnost in se zavzemati za mir in stabilnost. "Steber stabilnosti morajo biti tudi dobri odnosi med Hrvaško in Srbijo. Prepričan sem, da bo tokrat mogoče reševati tudi probleme, ki so jih pred tem pometali pod preprogo," je še dodal Vučić.
KOMENTARJI (114)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.