Po volitvah 6. maja se je danes na ustanovni seji sešla srbska skupščina, potrditvi novih poslanskih mandatov pa je sledila še izredna seja, na kateri je prisegel v drugem krogu predsedniških volitev 20. maja izvoljeni Tomislav Nikolić. S tem je Nikolić tudi uradno začel petletni mandat.
Po prisegi je Nikolić povedal, da si bo prizadeval, da Srbija postane članica EU, obenem pa se nikoli ne namerava odreči Kosovu. Poslancem pa je sporočil, da bodo imeli v njem sodelavca, ki jim bo pomagal, če se bodo dejansko borili za boljše življenje državljanov Srbije.
"Dvajset let sem bil v opoziciji in pogosto žrtev nepravičnih napadov, zato se ne bom prenehal boriti, dokler Srbija ne postane pravna in pravična država, v kateri ne bo več prostora za organiziran kriminal in korupcijo," je še povedal novi srbski predsednik, ki je dodal, da si želi nove, drugačne Srbije, "Srbije, ki bo osvobojena strahu pred prihodnostjo, ki bo imela dvoje vrat, na zahod in na vzhod."
Na parlamentarnih volitvah 6. maja, ko so potekale tudi lokalne volitve in prvi krog predsedniških volitev, je največ glasov pobrala Nikolićeva Srbska napredna stranka (SNS), nato pa je tudi sam Nikolić v drugem krogu predsedniških volitev presenetljivo porazil dosedanjega predsednika Borisa Tadića.
Na današnji ustanovni seji 250-članske skupščine so poleg potrditve poslanskih mandatov med drugim tudi izvolili predsednika parlamenta in izbrali člane delovnih teles. Novi parlament se je nato sešel na izredni seji, na kateri je prisegel novoizvoljeni predsednik. Nikolićeva slovesna inavguracija bo sicer 11. junija v predsedniški palači.
V Srbiji si želijo čimprejšnjega oblikovanja nove vlade, o čemer v teh dneh potekajo intenzivni pogovori. Za SNS so se na volitvah 6. maja uvrstili Tadićevi demokrati (DS) in socialisti (SPS), ki so že pred drugim krogom predsedniških volitev dosegli dogovor o sodelovanju. Tadić je pred dnevi izrazil pripravljenost prevzeti premierski položaj, zavrnil pa je možnost oblikovanja koalicije med SNS in DS.
Josipović ni prišel na inavguracijo
Hrvaški predsednik Ivo Josipović se ni udeležil inavguracije, saj je raje službeno odpotoval v Bruselj. Povedal pa je, da bi odšel v Beograd le v primeru, če bi se Nikolić javno odpovedal ideji o veliki Srbiji. Josipovićeve inavguracije se ni udeležil niti takratni srbski predsednik Tadić, saj je tako nasprotoval prisotnosti kosovskega predsednika Fatmira Sejdiuja.
Nikolić je Josipovića na slovesnost povabil, saj je tako želel umiriti razgrete strasti zaradi njegovih izjav o Vukovarju. Več o tem ...
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.