
29. septembra leta 1977 so Sovjeti v Zemljino orbito izstrelili Saljut 6, rusko vesoljsko postajo. Na njej se je v naslednjih letih mudilo kar precej astronavtov z različnih držav, med drugim s Poljske, Čehoslovaške, Nemške, Vietnama, Kube, Madžarske, Romunije in celo Mongolije. Zadnja odprava je svojo misijo končala leta 1981. Vse to so dejstva. Ta je v svojo zgodbo vpletel avtor elektronskega sporočila, ki se po več letih spet pojavlja v elektronskih nabiralnikih. Govori o tem, da se eden od astronavtov, ki je prav tako obiskal postajo, po eni od kasnejših odprav ni vrnil na Zemljo.
Abacha Tunda, ubogi nigerijski astronavt, ki to ni
"Moje ime je dr. Bakare Tunde, in sem bratranec astronavta Abache Tundeja. On je bil prvi Afričan v vesolju, udeležen v tajni misiji, ki je leta 1979 odpotovala na vesoljsko postajo Saljut 6," pojasnjuje v elektronskom sporočilu. Nadaljuje, da so ga nato leta 1989 z raketo Sojuz T-16Z poslali na tajno vojaško rusko vesoljsko postajo Saljut 8T. Po razpadu Sovjetske zveze je ostal na postaji vse do danes, pravi. Rusi naj bi ga vsa ta leta zalagali z zalogami, zdaj pa bi se rad vrnil domov. Ker bi reševalna odprava nanesla približno 2,6 milijona evrov, njegov dobri bratranec prosi za pomoč. Astronavt je sicer v vseh teh letih dobro zaslužil, bojda okoli 13,3 milijona evrov, a težava je, da do tega denarja zaradi birokratskih ovir ni enostavno dostopati. Potrebuje dobrodelneža, ki bi prijazno ponudil svoj bančni račun, kamor bi lahko vesoljska agencija nakazala te bajne vsote denarja, s katerimi bi nato tudi plačali reševanje. V zameno za to prijaznost Tunde v elektronski pošti ponuja debelih 20 odstotkov nakazane vsote. Nenazadnje je življenje njegovega sorodnika, ki je že desetletja ujet v vesolju, bolj pomembno od tega denarja, pravi.

Čudovit scenarij za znanstveno-fantastični film
Gotovo se nihče ne bi branil več kot dveh milijonov evrov, a kaj ko zgodba o astronavtu, ki je ujet na tajni vesoljski postaji, o kateri ni nikakršnih javnih podatkov, spominja na prvovrsten znanstveno-fantastičen film: Junak, ujet sredi vesolja, se trudi preživeti. Skozi okno postaje leta in leta opazuje Zemljo, kamor se ne more vrniti, ker je postal žrtev sprijene ruske vojaške politike. Vse skupaj je velika laž, ki jo strokovnjaki za kibernetsko varnost imenujejo nigerijska prevara.
Gre pravzaprav za sporočilo, ki že vse od leta 2004 kroži po elektronski pošti, v zadnjem času pa se glede na poročila uporabnikov družbenih omrežij spet pogosteje pojavlja. V nobenih uradnih dokumentih ni nikakršnega podatka o nigerijskem astronavtu. Gre za klasično metodo, imenovano "phishing" ali po slovensko "ribarjenje na spletu". Prevaranti pošiljajo elektronska sporočila, ki na videz prihajajo z verodostojnega elektronskega naslova neke ustanove. V običajnem scenariju nas skuša storilec z elektronskim sporočilom zvabiti na lažno stran, kjer lahko na naš računalnik nevede naložimo zlonamerno programsko opremo, ali pa želi od nas pridobiti različne podatke, med drugim tudi o bančnih računih. S pomočjo zlonamerne programske opreme in pridobljenih podatkov prevzamejo nadzor nad računalnikom in v najslebšem primeru tudi izpraznijo bančni račun.
Pri SI-CERT, nacionalnem odzivnem centru za obravnavo incidentov s področja varnosti elektronskih omrežij in informacij, pravijo, da na takšna sporočila ne smemo odgovarjati. "Nikoli ne odgovarjajte na elektronska pisma, ki od vas zahtevajo osebne in finančne podatke. Prav tako ne sledite povezavam do takšnih spletnih strani. Legitimna podjetja vam takšnih zahtev nikoli ne bodo pošiljala po elektronski pošti ali spletu," pravijo. Ko se prijavljate na spletne strani, ki imajo karkoli opraviti z denarjem, njihov spletni naslov obvezno vtipkajte direktno v naslovno vrstico. Osebnih in finančnih podatkov nikoli ne pošiljajte s pomočjo elektronske pošte. Preko elektronske pošte pošiljanje teh podatkov ni varno. Pomembno je tudi, da redno preverjajte izpiske bančnih računov in kreditnih kartic. Na računalniku pa je dobro imeti nameščene najnovejše popravke operacijskega sistema in posodobljen antivirusni program.
KOMENTARJI (80)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.