Le sedem ljudi, ki jim je skupno bajno bogastvo, je doslej odšlo na turistični izlet v vesolje. Kratki seznam pa se še nekaj časa ne bo podaljšal. Rusija, ki jih je gostila na krovu svojih vesoljskih plovil Sojuz, je namreč sporočila, da bo turistične polete v vesolje začasno ustavila.
Razlog je preprost: Rusija bo kmalu edina oskrbovala Mednarodno vesoljsko postajo (ISS) in nanjo vozila nove člane posadke. Zato so morali celo podvojiti načrtovano število poletov v vesolje, sojuzi bodo polno zasedeni, prostora za "vesoljske popotnike" pa na njih ne bo več.
Združene države bodo namreč do konca leta upokojile "shuttle" oziroma vesoljska plovila Discovery, Atlantis in Endeavour. "Od tistega trenutka dalje bo Rusija edina država, ki bo na ISS prevažala člane posadke, in tudi edina, ki bo skrbela za njihovo varnost," je poudaril vodja centra za urjenje kozmonavtov v znamenitem ruskem Zvezdnem mestu Sergej Krikaljov.
Za koliko časa bodo ustavili vesoljski turizem, ni znal povedati. Odvisno je namreč od tega, kdaj bodo Američani zgradili naslednike "space shuttlov". Cilj je leto 2014, a se vsi zavedajo, da so možne dolge, tudi večletne zamude.
Najbogatejši klovn na svetu zadnji turist v vesolju
Prvi vesoljski turist je bil ameriški poslovnež Dennis Tito. V vesolje se je podal 28. aprila 2001, njegovo potovanje pa je trajalo devet dni. Kot zadnji pa je "med zvezde" 30. septembra lani potoval ustanovitelj cirkusa Cirque du Soleil Guy Laliberte. Iz vesolja je celo vodil globalni televizijsko-spletni spektakel, s katerim so opozarjali na vse večje pomanjkanje pitne vode. Na Zemljo se je vrnil po 12 dneh, za pot pa je plačal 25,5 milijona evrov.
KOMENTARJI (12)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.