Evropska komisija je sicer že konec julija letos objavila razpis za zbiranje predlogov za razvoj hitrejših, cenejših in zanesljivejših metod preizkušanja kozmetičnih izdelkov, ki bodo nadomestile preiskušanje proizvodov na živalih. Razpis traja do 3. februarja prihodnje leto, svoj del sredstev za razvoj novih metod pa bo prispevala tudi kozmetična industrija, ki jo zastopa združenje evropskih kozmetičnih hiš Colipa. Tako bosta komisija in kozmetična industrija prispevali vsaka polovico, to je vsaka 25 milijonov evrov.
Poleg skrbi za živali pa naj bi nove metode preiskušanja kozmetičnih izdelkov zagotovile tudi bolj varne izdelke za potrošnike, hkrati pa prispevale k večji konkurenčnosti evropske industrije. Do financiranja bodo upravičeni izključno predlogi, ki ne bodo vključevali preskusov na živih živalih.
Novica je še posebej razveselila borce za pravice živali, ki že dolgo in vedno glasneje opozarjajo na trpljenje živali v imenu lepote. Kot navajajo v slovenskem Društvu za osvoboditev živali, so se testiranja na živalih začela v začetku 30. let 20. stoletja, testirajo pa vse od kozmetike do čistil in praškov. Vsako leto izvajajo teste na milijonih živali po vsem svetu, uporabljajo pa različne vrste živali, podgane, zajce, morske prašičke ter celo pse in mačke.
Kot še navaja društvo, se izvaja 13 osnovnih tipov testiranja, in sicer testiranje snovi, ki dražijo oči, snovi, ki dražijo kožo, kako snov penetrira v kožo, koliko draži kožo, fototoksičnost in fotosenzibilnost, mutiranje, akutno in kronično toksičnost, kancerogenost, vpliv na reprodukcijo, vpliv na prirojene hibe ter testiranje končne učinkovitosti izdelkov.
KOMENTARJI (48)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.