Ameriški predsednik Donald Trump kot kaže, še zmeraj dopušča možnost, da se s severnokorejskim voditeljem sestaneta 12. junija v Singapurju. Kot poroča CNN, je Trump pred Belo hišo tik pred helikopterskim poletom v Maryland namreč dejal, da bi lahko do vrha ZDA in Severne Koreje vendarle prišlo 12. junija in da pravkar potekajo pogovori s Severno Korejo. "Bomo videli, kaj se bo zgodilo. Lahko da bo vendarle 12. junij. Oni si tega zelo želijo in tudi mi bi to radi," je dejal Trump.
Zadovoljen z odzivom Severne Koreje
Ameriški predsednik je še pred tem pozdravil odziv Severne Koreje, ki je kljub četrtkovi napovedi Trumpa o preklicu napovedanega vrha ZDA in Severne Koreje, izrazila nadaljnjo pripravljenost na dialog med državama. "Prejeti toplo in produktivno sporočilo Severne Koreje je zelo dobra novica," je Trump zapisal na Twitterju.
"Kmalu bomo videli, kam bo to vodilo, upamo, da k dolgi in trajni blaginji in miru," je še zapisal Trump.
To bosta sicer po njegovih besedah pokazala "le čas (in nadarjenost)".
Severna Koreja še pripravljena na pogovore z ZDA
Severna Koreja se je zgodaj davi na napoved ameriškega predsednika o odpovedi napovedanega vrha ZDA in Severne Koreje odzvala z obžalovanjem.
Ob tem je namestnik severnokorejskega zunanjega ministra Kim Kje Gwan dodal, da so v Pjongjangu še vedno pripravljeni na pogovore z ZDA.
"Nenadno sporočilo o odpovedi srečanja je bilo za nas nepričakovano in lahko ga le skrajno obžalujemo," je sporočil Kje Gwan in dodal: "Vnovič zagotavljamo našo pripravljenost, da kadarkoli skupaj sedemo v kakršnikoli obliki, da bi rešili probleme."
Za odpoved krivi 'jeza' in 'sovražnost' Severne Koreje
Trump je v četrtek presenetil vso svetovno javnost z odpovedjo srečanja s severnokorejskim voditeljem. V pismu, ki ga je naslovil osebno na Kim Džong Una, je zapisal, da njunega srečanja v Singapurju, predvidenega za 12. junij, ne bo. Kot razlog je navedel "jezo" in "sovražnost", ki po njegovem vejeta iz zadnjih izjav severnokorejskega režima.
Srečanje - če bi se zgodilo - bi bilo sploh prvo med katerim koli ameriškim in severnokorejskim voditeljem. Podrobnosti dnevnega reda za Singapur sicer niso pricurljale v javnost, je pa znano, da naj bi se Trump in Kim pogovarjala o denuklearizaciji Korejskega polotoka in zmanjšanju napetosti med Korejama.
Le nekaj ur pred Trumpovo odločitvijo je Severna Koreja sporočila, da so uničili še zadnje jedrske predore, opazovalne stavbe in bivalne prostore na jedrskem poligonu. A za Donalda Trumpa to, kot kaže, ni bilo dovolj.
"Zaradi sovražne nastrojenosti in jeze, ki ste jo pokazali, ne bi bilo primerno, da se srečava. Govorite o svojih jedrskih kapacitetah - naše so tako velike in močne, da molim, da nam jih nikoli ne bi bilo treba uporabiti," je zapisal Trump. Srečanje je označil za "izgubljeno priložnost", a dodal, da se bosta s Kimom nekoč zagotovo srečala.
Svojo odločitev je utemeljil še s tem, da je Pjongjang prelomil vrsto obljub. Ko so ZDA v Singapur poslale vodjo kabineta, da bi se tam srečal s severnokorejskimi diplomati, se slednji na kraju sploh niso prikazali. "Pustili so nas na cedilu," so tožili Američani.
Trump se je, preden je odposlala pismo za Kima, posvetoval tudi z južnokorejskim predsednikom Mun Džae Inom in opozoril, da je to za Severno Korejo ter ostali svet izjemen korak nazaj. "Ameriška vojska je pripravljena, da ukrepa, če bo Severna Koreja sprejela kakšna nenadna dejanja."
Pence: Severna Koreja lahko konča kot Libija
Medtem je za začudene poglede poskrbel tudi ameriški podpredsednik Mike Pence, ki je namignil, da bi Severna Koreja lahko končala kot Libija. Reuters je Penceove navedbe označil za zadnji poskus, da rešijo srečanje - vrata za premierje so tako še vedno vsaj malce odprta.
A v Severni Koreji te besede niso bile deležne toplega odziva. Severna Koreja ne bo nikogar moledovala za dialog, če bo diplomaciji spodletelo, lahko pride do končnega jedrskega obračuna, je bil oster eden od starejših uradnikov v severnokorejski administraciji.
Da Kim Džong Un noče postati naslednji Moamer Gadafi, je jasno. Kot poroča BBC, so nekdanjega libijskega voditelja prepričali, da se odpove jedrski oborožitvi, nekaj let kasneje pa so ga nato ubili.
Trumpova odločitev, da odpove srečanje s Kimom, je naletela na mešane odzive. Republikanski senator Tom Cotton ameriškega predsednika kuje v zvezde, ker je spregledal Kimove spletke. Demokratski senator Brian Schatz pa je pripomnil, da se takšne stvari zgodijo, ko se amaterji družijo s hudodelci.
Svetovni voditelji odpoved vrha obžalujejo
Generalni sekretar ZN Antonio Guterres je v četrtek izrazil globoko zaskrbljenost nad razvojem dogodkov ter vse strani pozval, naj nadaljujejo dialog, da najdejo pot do miroljubne denuklearizacije Korejskega polotoka.
Guterres je še pred novico o odpovedi vrha pozdravil poročilo o uničenju severnokorejskega poligona za jedrske poskuse na severovzhodu države, pri katerem naj bi šlo za izraz dobre volje pred zdaj odpovedanim vrhom.
Tudi ruski predsednik Vladimir Putin je v četrtek izrazil obžalovanje, da je vrh odpovedan, saj je predstavljal upanje na omilitev napetosti na Korejskem polotoku.
Kot je Putin dejal po pogovorih s francoskim kolegom Emanuelom Macronom v Sankt Peterburgu, je severnokorejski voditelj pred vrhom izpolnil vse dane obljube, vključno z uničenjem jedrskega poligona, a so ZDA odpovedale pogovore. Rusija pričakuje, da bo do srečanja na vrhu vendarle prej ali slej prišlo, je dodal.
"Upamo, da bo dialog obnovljen, da se bo nadaljeval in da bo prišlo do srečanja. Brez tega srečanja lahko le težko pričakujemo občuten napredek pri reševanju izjemno pomembnega vprašanja, ki ni zgolj regionalnega, ampak globalnega značaja. Skupaj bomo delali za zbližanje stališč med Severno Korejo in ZDA," je še dodal Putin.
Peking je medtem Washington in Pjongjang pozval, naj nadaljujeta dialog. Tiskovni predstavnik kitajskega zunanjega ministrstva Lu Kang je izpostavil, da sta obe strani po četrtkovi odpovedi srečanja pokazali pripravljenost na dialog.
"V trenutnih okoliščinah upamo, da bosta ZDA in Severna Koreja ohranili napredek, pokazali potrpežljivost in dobro voljo, napredovali v isti smeri in ostali zavezani denuklearizaciji polotoka," je povedal.
"Zadnje popuščanje napetosti na Korejskem polotoku je bilo težko priborjeno, proces za politično rešitev pa je pred redko zgodovinsko priložnostjo," je poudaril Lu. Kot je dodal, bi "lahko vrh ZDA in Kitajske igral ključno vlogo pri denuklearizaciji polotoka".
Odnosi med zgodovinskima zaveznicama so se zaradi kitajske podpore sankcijam Združenih narodov zaradi severnokorejskih jedrskih in raketnih poskusov nekoliko poslabšali. Vendar pa je kitajski predsednik Ši Džinping v zadnjih dveh mesecih Kima dvakrat sprejel na Kitajskem.
Za EU odpoved vrha ZDA in Severne Koreje "izgubljena priložnost"
Odločitev ameriškega predsednika za odpoved srečanja s severnokorejskim voditeljem se zdi "izgubljena priložnost", ocenjujejo tudi viri pri EU. K temu dodajajo, da je sicer morda za to odločitvijo "zelo pameten načrt, ker je, kot vemo, o tem odločil mož, ki nam pravi, da je zelo pameten".
V EU sicer izpostavljajo pomen nadaljnjega dialoga korejskih voditeljev ob mednarodni podpori in, tako upajo, tudi ameriški podpori.
EU po navedbah virov dialog vsekakor podpira, saj meni, da je sedaj zgodovinska priložnost za razelektritev napetosti na Korejskem polotoku ter za premik k procesu, ki lahko privede do stalne rešitve in nove prihodnost na stabilnem polotoku.
O razvoju dogodkov v povezavi z odpovedjo vrha ZDA in Severne Koreje bo predvidoma govora tudi na zasedanju zunanjih ministrov EU v ponedeljek v Bruslju.
KOMENTARJI (50)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.