V domu v Hrastniku so se od 49 okuženih stanovalcev pozdravili trije, 37 je še vedno aktivno okuženih, od 11 okuženih zaposlenih jih je pet ozdravelo. "Na žalost je nekaj stanovalcev in stanovalk čez vikend in včeraj umrlo, tako da je zdaj skupno število umrlih v našem domu zaradi covid-19 devet," stanje opisuje Rado Kopušar, direktor DSO Hrastnik.
Od 10. julija imajo izredne razmere. Dom so takoj zaprli, prepovedali obiske, zaposleni delajo po 12 ur na dan, če kdo od sodelavcev zboli, pa so izmene dolge tudi po 17 ali 18 ur.
Nekaj delavk nam je uspelo prestreči ob izmenjavi izmene, a govoriti ni želela nobena od njih. Zanje to poletje ne bo počitnic, saj ne morejo koristiti letnega dopusta. Medtem ko je zunanja temperatura okoli 30 stopinj Celzija, delajo v popolni zaščitni opremi, ko pa jo slečejo, je pogled nanje boleč. "Premočeni, prepoteni, dehidrirani. V tistem času, ko so oblečeni v zaščitno opremo, ne morejo na stranišče. Zdržati morajo tudi tri, štiri ure brez, ne morejo niti piti," nevzdržne pogoje dela opiše direktor.
"Menim, da to ni v redu, da je to skrajno mačehovsko in ponižujoče do zaposlenih, ki delajo v takih razmerah," meni Dragica Kekec iz Sindikata zdravstva in socialnega varstva.
Delavci so brez dodatka, stroški za zaščitno opremo ležijo na plečih domov
Za vse te napore in celo prepoved dopusta delavci ne dobijo nobenega dodatka, niti centa nagrade. Zakaj pa? Zato ker je država 31. maja preklicala epidemijo. "Ker epidemije ni, ne veljajo nobeni ukrepi, ki so veljali v času epidemije. Se pravi ni dodatkov, v veljavi pa je omejitev 20 nadur, v prejšnjem obdobju recimo je bilo mogoče priznati in izplačati do 80 nadur," pojasnjuje Kopušar.
Zaščitno opremo bi ob epidemiji plačala država, zdaj je to njihov strošek. Od 10. julija do konca preteklega tedna so porabili več kot 40.000 evrov, računi še niso zaključeni.
"V času epidemije je bilo mogoče oziroma smo potem dali zahtevke za vsaj večinsko povračilo izpada prihodkov, zato ker nismo smeli sprejemati novih stanovalcev," pove Kopušar, zdaj pa tudi tega ni, zato postelje ostajajo prazne. Če kmalu ne bo sprememb, direktorja hrastniškega doma skrbi, da ne bodo zmogli poravnati vseh svojih obveznosti do dobaviteljev in zaposlenih.
Že od 17. julija je sindikat zdravstva ministrstvom za zdravje, javno upravo in delo poslal ponudbo, da bi zagotovili sredstva za izplačilo dodatka delavcem za delo v rizičnih razmerah. "To ni enostavna zadeva, ljudje prihajajo domov dejansko povsem izčrpani in družina od njih nima nič. To v nedogled dejansko ne gre," opozarja Dragica Kekec.
Minister za zdravje je 8. julija socialnovarstvene zavode razglasil za ogrožena območja, dan zatem pa tudi zdravstvene zavode. "Ogroženo območje in območje epidemije je praktično eno in isto. Delavci delajo v enakih razmerah, delajo v skafandrih, delajo v zelo težkih razmerah," še opozarja Kekčeva.
Poleg vsega pa so delavci izpostavljeni tveganju za okužbo. Z ministrstva za javno upravo zahteve sindikata zavračajo, z ministrstva za delo odgovora sploh še niso dobili, zdravstveni minister pa razmišlja o možnih rešitvah. Jih bodo delavci dočakali?
KOMENTARJI (86)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.