Tujina

'Ni druge možnosti kot dogovor'

Bruselj, 11. 12. 2008 17.49 |

PREDVIDEN ČAS BRANJA: 3 min

Začel se je vrh EU, na katerem bodo sprejete prelomne odločitve o podnebju, gospodarski krizi in Lizbonski pogodbi.

Unija si ne sme privoščiti spektakla razdeljenosti, meni Sarkozy.
Unija si ne sme privoščiti spektakla razdeljenosti, meni Sarkozy. FOTO: Reuters

Voditelji EU, med njimi prvič slovenski premier Borut Pahor, so se popoldne sestali v Bruslju. Na vrhu naj bi sprejeli prelomne odločitve o podnebju, gospodarski krizi in Lizbonski pogodbi. Voditelji so uvodoma že podprli zahteve Irske za izvedbo novega referenduma o Lizbonski pogodbi, zdaj pa iščejo dogovor o podnebno-energetskem svežnju.

Predsednik Evropskega parlamenta Hans-Gert Pöttering je v današnjem nagovoru voditeljem EU poudaril, da bo končni dogovor o podnebno-energetskem zakonodajnem svežnju dosežen šele, ko ga bo potrdil tudi parlament, zato mora biti morebiten dogovor na vrhu EU sprejemljiv tudi za večino evropskih poslancev.

Irci so junija na referendumu zavrnili ratifikacijo Lizbonske pogodbe, ki bi morala po načrtih začeti veljati z letom 2009, a se to ne bo zgodilo, saj morajo dokument potrditi vse članice.

Irska naj bi še pred iztekom mandata Evropske komisije 1. novembra 2009 referendum ponovila, v zameno za to pa ji je vrh EU obljubil, da bo v veljavi ostal sedanji sistem oblikovanja Evropske komisije po načelu en komisar na državo članico. Preostala tri vprašanja, ki so irske volivce najbolj skrbela in zaradi katerih je Irska zahtevala posebna "pravno zavezujoča zagotovila", se nanašajo na davčno politiko, ohranitev nevtralnosti, splav ter izobraževalno in družinsko politiko.

Pogajanja o podnebju

Voditelji so nato začeli razpravo o podnebno-energetskem svežnju. Francosko predsedstvo EU je že v sredo zvečer razgrnilo prvi osnutek kompromisa o treh glavnih še odprtih vprašanjih, ki je po oceni slovenskih virov v Bruslju "korak naprej, vendar ne rešuje popolnoma problema Slovenije, ki bo predlagala dopolnilo“.

EU se je zavezala, da bo do leta 2020 za petino zmanjšala izpuste ogljikovega dioksida.
EU se je zavezala, da bo do leta 2020 za petino zmanjšala izpuste ogljikovega dioksida. FOTO: Reuters

EU se je marca lani zavezala, da bo do leta 2020 zmanjšala izpuste ogljikovega dioksida za 20 odstotkov, povečala delež obnovljivih virov na 20 odstotkov in za enak delež izboljšala energetsko učinkovitost, sedaj pa mora sprejeti politični dogovor o uzakonjenju delitve bremen v okviru podnebno-energetskega svežnja.

Po stalnih intenzivnih pogajanjih o delitvi bremen v okviru tega zakonodajnega svežnja s ciljem zadovoljiti vse članice in ohraniti verodostojnost EU v svetovnem boju proti podnebnim spremembam so ostala odprta tri glavna vprašanja: vprašanje solidarnosti, uhajanja ogljika ter odstopanj glede avkcij za elektriko.

Predsedujoči, francoski predsednik Nicolas Sarkozy, je ob prihodu na zasedanje napovedal, da bo napravil vse za dogovor. Kot je dejal, preprosto ni druge možnosti kot dogovor glede omenjenega svežnja, saj si Unija ne sme privoščiti "spektakla razdeljenosti". Za kompromis bo naredil vse, kar je v njegovi moči, pogajanja pa bodo trajala, dokler bo treba, je povedal. 

Odgovornost do zanamcev

Vrha se udeležuje tudi premier Borut Pahor.
Vrha se udeležuje tudi premier Borut Pahor. FOTO: Reuters

Slab kompromis o podnebju verjetno ne bo dobil podpore v Evropskem parlamentu, je opozoril slovenski premier Borut Pahor. "Evropski parlament, ki je v tem primeru sozakonodajalec, pričakuje zelo jasno sporočilo, da želi Evropa prevzeti svojo odgovornost pri ukrepanju s podnebnimi spremembami," je pojasnil. 

Slovenski premier se je sicer v svojem nagovoru na vrhu EU, ki se ga udeležuje prvič, skliceval na besede nekdanjega ameriškega podpredsednika ter okoljskega guruja in Nobelovega nagrajenca za mir Ala Gora, ki je bil v sredo na obisku v Sloveniji. "Naš ameriški prijatelj, ki zna stvari naslikati zelo črno-belo, pravi, da če vsi skupaj, zlasti EU kot velik globalni igralec, ne bomo prevzeli odgovornosti za to, da spremenimo stvari, naše otroke čaka zelo črna prihodnost," je dejal Pahor.

Oživitev evropskega gospodarstva

Tretja glavna tema vrha je bil načrt za oživitev evropskega gospodarstva. Podlaga za razpravo bo 200 milijard vreden načrt Evropske komisije, kar je okoli 1,5 odstotka bruto domačega proizvoda (BDP) EU.

Glavni kamen spotike naj bi bil prispevek Nemčije k oživitvi evropskega gospodarstva. Številni v EU namreč menijo, da bi morala Nemčija kot gospodarsko najmočnejša članica sedemindvajseterice in največja izvoznica z relativno dobrim javnofinančnim položajem več prispevati k prizadevanjem za oživitev evropskega gospodarstva.

UI Vsebina ustvarjena brez generativne umetne inteligence.
  • praznicna
  • razvlazilec
  • kosilnica
  • orodje bosch
  • vrtna hisa
  • agregat
  • vegira
  • kovinski regal
  • ceplinik
  • radiator
  • lestev
  • cistilec
  • plastici regal
  • delovna miza
  • kovinska omara
  • kovcek

KOMENTARJI (7)

Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.

MILEVOLLIDISCO
13. 12. 2008 06.40
Prepozno ste se draga gospodo spomnil! Narava ne OPROSTI nobenmu,vas in nas bo povozila! Neda se več popravljat, narava nikoli ne gre nazaj. Lagali ste sebi in celem svetu.
zogby
13. 12. 2008 04.09
Ja nekaj je treba narest za svet, vi pa samo otresate jezike,pa se kaj boljšga spomnte, \"glavce\"????
Presskiller
12. 12. 2008 17.20
VELIKO BODO GOVORILI IN MALO STORILI
theta
12. 12. 2008 10.59
LIZBONSKA POGODBA JE MRTVA - KATERI DEL \'NE\' NE RAZUMEJO FEDERALISTI?
nerabimga
12. 12. 2008 09.32
mislim, brez komentarja - a kljub temu, tale sarkozi mi gre na bruhanje, če majo francozi okus za modo, glede izbire politika vsekakor nimajo pojma! on bo neki pametoval - nevem komu!! čeprav so tud naši politiki zreli za goli otok.
fantodfare
11. 12. 2008 19.12
he,he, Sarkastični spet bluzi, he,he
Mali_Piko
11. 12. 2008 18.59
Rupel naj gre