V Italiji je rekordno število primerov ošpic povzročilo javno razpravo o obveznem cepljenju. Država je zato uvedla obvezno cepljenje otrok, šestletniki brez cepljenja po programu se ne bodo mogli vpisati v osnovno šolo, poroča BBC.
V ponedeljek se je tako uradno iztekel rok, do katerega so morali starši dokazati, da so njihovi otroci cepljeni. Po novem je obvezno cepljenje proti 12 boleznim: otroški paralizi, davici, tetanusu, hemofilusu influence tipa B, hepatitisu B, meningitisu B in C, ošpicam, rdečkam, mumpsu, oslovskemu kašlju in noricam.
Globa v višini 500 evrov
Starši lahko tako zdaj dobijo globo v višini 500 evrov, če v šolo ali vrtec pošljejo neustrezno cepljenega otroka. Kot so sporočile oblasti, se je od napovedi zakona občutno zvišala stopnja precepljenosti v državi.
Otroci do šestih let bodo po novem brez dokazil o cepljenju izključeni iz vrtcev. Šestletniki brez cepljenja po programu se ne bodo mogli vpisati v osnovno šolo. Otroci med šestim in šestnajstim letom pa ne morejo biti izključeni iz šole, ampak bodo njihovim staršem grozile globe, če ne bodo dokazali, da so njihovi otroci ustrezno cepljeni.
'Pravila zdaj preprosta'
Rok za predložitev dokazil je, potem ko so ga vmes že podaljšali, potekel 10. marca. Ker je ta padel na vikend, so ga podaljšali še do ponedeljka. Kot so sporočile oblasti, so imeli zdaj vsi dovolj časa, da izpolnijo to obveznost. Premier Matteo Salvini naj bi sicer vršil pritisk nad ministrico za zdravje, da ta rok še podaljša. Ta pa je za medije dejala, da so pravila zdaj preprosta: "Ni cepljenja, ni šole."
Italijanski mediji poročajo, da se regionalne oblasti sicer vsaka po svoje spoprijemajo z izvrševanjem zakona. V Bologni so tako lokalne oblasti 300 staršem že poslale obvestila, da so njihovi otroci izključeni iz vrtcev. Približno 5.000 otrok s tega območja pa nima ustrezno posodobljenih dokazil o cepljenju. V drugih regijah po poročanju italijanskih medijev še niso ukrepali, oziroma so rok še podaljšali.
Novi zakon je bil uveden zato, da bi precepljenost italijanskih otrok iz 80-odstotne dvignili do 95-odstotne, kar priporoča tudi Svetovna zdravstvena organizacija. Le visoka stopnja precepljenosti namreč zagotavlja kolektivno zaščito.
V ponedeljek, na zadnji dan pred iztekom roka za predložitev dokazil, so italijanske oblasti sporočile, da naj bi se stopnja precepljenosti že približala 95-odstotni pri otrokih, ki so rojeni leta 2015.
KOMENTARJI (143)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.