Potniško letalo Airbus A320 libijske družbe Afriqiyah Airways s 118 ljudmi na krovu je bilo dopoldan ugrabljeno. Na letalu je bilo sedem članov posadke, med 111 potniki pa 82 moških, 28 žensk in en dojenček, je na Twitterju sporočil malteški premier Joseph Muscat, ki je po telefonu govoril tudi z libijskim premierjem Faezem al Serrajem.

Letalo obkrožili oboroženi vojaki
Kot poroča Times of Malta, je bilo letalo na notranjem letu – na poti iz Sabhe v Tripoli, ko je kar naenkrat spremenilo smer in ob 11.32 pristalo na Malti. "Pilot je kontrolnemu stolpu v Tripoliju dejal, da je letalo ugrabljeno, nato so z njim izgubili stik," je povedal uradnik na letališču Mitiga v Tripoliju. "Zelo se je trudil, da bi lahko pristal, a mu ugrabitelji niso dovolili," je dodal. Po pristanku so letalo obkrožili oboroženi vojaki.

Ugrabitelja grozila z razstrelitvijo
Ugrabitelja sta bila dva. In sicer naj bi bila podpornika nekdanjega libijskega voditelja Moamerja Gadafija. Grozila sta, da imata več ročnih bomb, s katerimi nameravata razstreliti letalo.
Iz posnetkov malteške nacionalne televizije je bilo razvidno, kako je eden od njiju na vratih letala v rokah držal staro libijsko zastavo, ki so jo uporabljali v Gadafijevem času.
Pilot letala Ali Milad pa je medtem za eno od libijskih televizij povedal, da sta bila ugrabitelja oborožena z granatami in pištolami.

Zaprosila za politični azil
Kakšne so bile njune zahteve, ni točno znano. Malteški mediji pa poročajo, da naj bi eden od ugrabiteljev dejal, da zahtevata ustanovitev stranke, ki podpira Gadafija. Po navedbah zunanjega ministra mednarodno priznane libijske vlade narodne enotnosti Taherja Siala sta napadalca zaprosila za politični azil.
Z ugrabiteljema so se pogajale tako malteške kot libijske oblasti. Ugrabitelja sta potnike izpuščala postopoma, na koncu pa sta izpustila še člane posadke.
Malteški premier Muscat je na Twitterju sporočil, da sta imela ugrabitelja pri sebi lažno orožje.

Leta 1985 se je podobna situacija slabo končala
Zadnja ugrabitev letala na Malti se je zgodila 23. novembra 1985, ko so k njim na letališče preusmerili letalo tipa Boeing 737 letalske družbe EgyptAir.
24-urna nočna mora se je končala z 62 žrtvami, potem ko so egiptovski vojaki vdrli v letalo in onesposobili tri ugrabitelje. Preživel je samo eden, ki so ga nato pripeljali pred sodnika.

KOMENTARJI (51)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.