Edini preživeli od 150 Egipčanov je povedal, da se je ladji, s katero so pluli iz libijskega pristanišča Zuwarah, že drugi dan pokvaril motor, potem pa jo je nekaj dni premetavalo po valovih, dokler ni končno potonila. Libija je potrebovala kar devet dni, da je končno obvestila Egipt o izginotju te barke.
Podobne nezgode so postale že skoraj normalne. Točnih podatkov o neuspešnih prečkanjih Sicilijskega kanala sicer ni, saj za veliko izplutij sploh nihče ne ve. Po nekaterih ocenah pa je v tej masovni grobnici med letoma 1996 in 2006 končalo 2651 ljudi, ki so se skušali dokopati do Italije, v vsem Sredozemlju pa nekaj deset tisoč. Fortress Europe beleži poimenski seznam 12.207 ljudi, ki so od leta 1988 do danes umrli med potovanjem proti stari celini. 4390 trupel nikoli niso našli.
Italijanska vlada zdaj pripravlja zakon o varnostnih ukrepih, ki bo vseboval tudi določila o ilegalnem priseljevanju. To bo po sprejetju zakona veljalo za kaznivo dejanje, ki bo sankcionirano s štirimi do šestimi leti zapora. Še slabše pa se piše priseljenim Romom, za katere je italijanski notranji minister Roberto Maroni pred kratkim izjavil, da jih bo izgnal vse do zadnjega, njihova taborišča pa zravnal z zemljo.
KOMENTARJI (16)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.