V TV klubu oddaje 24UR so danes razpravljali o odločitvi predsednika Danila Türka, da se operira v Avstriji in ne v Sloveniji, čeprav pri operaciji raka na prostati uporabljajo isto metodo – robotsko operacijo. Predsednik po operaciji dobro okreva in bo v prihodnjih dneh že doma, takoj za tem pa že ima predvidene prve aktivnosti.
Svetovalka za javno nastopanje Marta Kos Marko je dejala, da imajo vsi pravico, da se zdravijo kjer koli to želijo, še posebej ko gre za raka. Tudi predsednik države se po njenem mnenju lahko tako odloči. Hkrati opozarja, da nimamo nobene zakonodaje, ki bi predpisovala, kje bi se morali najvišji predstavniki države zdraviti.
Informacijska pooblaščenka Nataša Pirc Musar pa je povedala, da se ji bolj zanimivo zdi vprašanje, zakaj so slovenski zdravniki svetovali predsedniku, naj se ne zdravi v Sloveniji. Meni, da predsednik s svojim dejanjem ni pokazal nezaupnico slovenskemu zdravstvu, temveč so to po njenem mnenju storili kar slovenski zdravniki. "Prepričana sem, da ti zdravniki, ki so mu svetovali pot v Innsbruck, zelo dobro poznajo slovenski zdravstveni sistem, in zagotovo so imeli razlog, da se gre zdravit v tujino," je povedala. Strinja se, da je z vidika slovenskega zdravstva ta sporočilna vrednost bolj negativna kot pa pozitivna.
Zdravnik Erik Brecelj z onkološkega instituta se prav tako strinja, da gre za nezaupnico slovenskemu zdravstvu in celotnemu zdravstvenemu sistemu. Pri tem priznava, da verjetno tako visoke stopnje anonimnosti v Sloveniji ne bi imel zagotovljene. Meni, da bi se morali vprašati, kaj to, da se predsednik zdravi v tujini, pomeni za prihodnost slovenskega zdravstva, glede na to, da gre za relativno "enostavne posege".
Sandi Poteko, zdravnik, ki robotske operativne posege opravlja v celjski bolnišnici, pa je dejal, da zdravljenje v Celju ni bolj tvegano. "Pripravili smo se maksimalno in tako zmanjšali možnost kakršnega koli zapleta," pojasnjuje celjski zdravnik.
O zdravju javno govori le ameriški predsednik
Pirc Musarjeva je še dejala, da v Evropi ni države, ki bi od njenega predsednika zahtevala, da preden nastopi funkcijo, razkrije svoje zdravstveno stanje. Tak zakon imajo po njenih besedah le v ZDA. Prepričana je, da je tako prav, saj imajo tudi najvišji politiki pravico do delčka zasebnosti. Sama meni, da je predsednik Türk ravnal popolnoma pravilno. Po njenem mnenju bi bil interes javnosti, da ji državni voditelj razkrije svoje zdravstveno stanje takrat, ko bi se zdravje tako poslabšalo, da bi lahko vplivalo na njegove odločitve, in ko bi bila odsotnost toliko dolga, da bi bi moral na funkcijo vstopiti predsednik državnega zbora.
KOMENTARJI (103)
Opozorilo: 297. členu Kazenskega zakonika je posameznik kazensko odgovoren za javno spodbujanje sovraštva, nasilja ali nestrpnosti.